ABD’de 14 milyar dolarlık cezası 7,2 milyar dolara indirilen Deutsche Bank, başkan Trump’ın 300 milyon dolarlık borcunu yapılandırıyor.

Gayrimenkul devi Donald Trump’ın başkan seçilmesiyle birlikte ABD tarihinde ilk kez bu kadar zengin bir işadamı Beyaz Saray’a seçilmiş oldu. Forbes’a göre 3,7 milyar dolarlık servetiyle ABD’nin en zengin 156’ıncı ismi olan Trump’ın doğal olarak birçok bankayla da devasa kredi ilişkileri var. Trump’un başkanlığı döneminde bu ilişkiler sıklıkla gündeme gelecek gibi görünüyor. İlk tartışma başladı bile.

2008’de sorunlu krediler verdiği nedeniyle ABD’de kesilen 14 milyar dolarlık cezası geçen cuma neredeyse yarı yarıya indirilerek 7,2 milyar dolara düşürülen Deutsche Bank, yeni başkan Trump’ın 300 milyon dolarlık borcunu yeniden yapılandırma kararı aldı. Deutsche Bank, 2023 ve 2024 vadeli kredilerin yeniden yapılandırılarak Trump’ın başkanlık dönemiyle ilgili yükümlülük çatışmasının önleneceğini duyurdu.

Aslında Deutsche Bank kararını, “başkanlık döneminde borcunu ödeyemezse ne yapacağımızı bilemiyoruz ve bu riski almak istemiyoruz” diye okumak çok daha doğru olur. Tartışmalara sebep olansa bu kararın Deutsche Bank‘ın cezasının indirilmesiyle ilgili olmadığı.

Trump’ın yanı sıra Trump’ın damadı Jared Kushner’in de Deutsche Bank‘a 370 milyon dolarlık kredi borcu bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap