Bu bir klişe fakat doğru; “Ne söylediğiniz değil onu nasıl söylediğiniz daha önemli.” Bu nedenle vücut diliniz iletişim kurarken büyük önem arz ediyor.

Kullandığınız beden dili, ağzınızdan çıkan şeyin anlamını tamamen değiştirebilir. Ve maalesef vücut dilinde kullandığınız bazı alışkanlıkları yıkmak çok zor olabilir.

Sık yapılan beden dili hataları şöyle;

1. Sürekli kıpırdanmak

Bundan kurtulmak çok zor olabilir. ‘Beden dilinin gücü’ (Power of Body Language) kitabının yazarı Tonya Reiman‘a göre kıpırdanmak endişeli ve güçsüz olduğunuz hissini karşı tarafa yansıtır.

2. Saçınızla oynamak

Saçlarınızı rahat bırakın! Ellerinizi sürekli saçınıza görütmeniz ve saçlarınızı kıvırmanız oldukça rahatsız edici bir davranış. Bu alışkanlıktan vazeçmek için stres topuyla oynamayı deneyebilirsiniz.

3. Savunma pozisyonu

Pek çok kişi elini kolunu nereye koyacağını bilmediğinden doğal olarak kollarını bağlama yolunu seçer. Ancak bu duruş rahat etmediğinizi; savunmacı ve sözüne güvenilmez biri olduğunuz hissini karşı tarafa taşır.

4. Yürürken ayaklarını sürmek

Yürüme alışkanlıklarını değiştirmek en zorudur. Dışarıdan baktığında insanların hakkınızda ilk eleştirdiği şey de yürüyüşünüzdür. Yürürken kendine güvenmek ve koordineli hareket etmek oldukça önemli.

5. Gülümsemeyi unutmak

Gülümseyerek etrafınıza sıcaklık ve enerji yayabilir, kendine güvenen bir insan olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

6. Dikkat dağınıklığı

Sizi dikkatle dinlemeyen birine laf anlatmaya çalışmaktan daha rahatsız edici şey yoktur. Bazı insanların sürekli olarak dikkati dağınıktır. Boş oldukları her an telefonlarını ya da saatlerini kontrol ederler. Bu davranıştan bir an önce kurtulmanız gerekli. Aksi taktirde insanlar sizin kaba ve umursamaz olduğunuzu düşüneceklerdir.

7. Kambur durma

Günün önemli bir kısmında masa başında oturuyorsanız kambur durmanın kaçınılmaz olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu sadece kötü bir alışkanlık. Dik oturun! Zira kambur durmak sadece özgüveni olmayan biri olduğunuz imajını yaymakla kalmaz ciddi sırt problemlerine de neden olur.

8. Göz kontağını ayarlayamamak

Konuştuğunuz kişiyle ideal göz kontağınız, dik dik bakmak yerine seri halde uzun bakışlar şeklinde olmalı. Birisine gözünüzü dikip bakmak karşı taraf için rahatsız edici olurken tam tersi hiç göz kontağı kurmamak ise bu kişiden hoşlanmadığınız hissini yansıtabilir.

9. Beden dili ile sözlerin uyuşmaması

Doğru kelimeleri seçiyor olabilirsiniz ama beden diliniz sözlerinizle uyumlu değilse karşınızdakinin sizi yanlış anlamasına neden olursunuz.

Yapılan araştırmalar sözlü ve sözsüz iletişimin uyumsuz olması halinde, beden dilinizin ne söylediğinin daha önemli hale geldiğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap