Son yılların belki de en gündem konularından biri olan depremler… Bu konuda bildiğimiz, öğrendiğimiz çok şey olmasına rağmen hala bilmediğimiz birçok konu var.

Hayatımızın sürekli içinde olan bu fenomen hakkında bilinmesi gereken gerçekleri sizin için 15 maddede sıraladık:

1. 1900 yılından beri ölçülebilen depremlerden en büyüğü 9,5 büyüklüğünde olup 22 Mayıs 1960 tarihinde Şili’nin Valdivia şehrinde gerçekleşmiştir; ayrıca Pasifik Okyanusu’nda 320km/h hıza ulaşan tsunami dalgaları yaratmıştır.

2. Japonya’nın 70 km açığında, 11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen depremin büyüklüğü 9,0 olup Japonya tarihinin en büyük ve dünya tarihinin ilk beş depremi arasında yer almaktadır. Ayrıca bu deprem dünyanın dönüş hızını arttırarak günlerin 1,8 mikrosaniye kısalmasına neden olmuştur.

3. Depremlerin %90’ı Pasifik Okyanusu Havzası’nda gerçekleşir.

4. 1900 yılından beri ölçülen depremlere göre dünyada yılda 7 ila 8 arası büyüklükte 18 deprem, 8 üzeri ise bir deprem gerçekleşiyor.

5. İnkaların yaptıkları duvarlar depremlere karşı çok dayanıklı. Büyük depremler sırasında hareket ediyorlar ve depremden sonra eski yerlerine geri geliyorlar.

6. 1811 yılında ABD’ de meydana gelen bir deprem Mississippi Nehri’nin birkaç saat boyunca ters yönde akmasına neden olmuştur. Depremin büyüklüğünün ise 8,5’ten büyük olduğu düşünülüyor.

7. Nepal’de 25 Nisan 2015’te gerçekleşen 7,8 büyüklüğündeki deprem sonucunda Everest’in zirvesi 2,8 cm kısalmıştır.

8. M.S. 132 yılında Çinli bir mucit olan Zhang Heng tarafından ilk sismograf icat edilmiştir. Bu aletin çalışma prensibine göre deprem sırasında bir bakır top ejderin ağzından kurbağanın ağzına düşmektedir. Orijinali kaybolan sismografın bir kopyası, Pekin Çin Tarihi Müzesinde sergilenmektedir.

9. Japonya’ da her yıl ortalama 1500 deprem kaydediliyor.

10. Dünyada en fazla can kaybına neden olan deprem 1556 yılında Çin’de meydana geldi ve yaklaşık 830 bin kişi hayatını kaybetti.

11. 2 Nisan 1868 tarihinde Hawaii tarihinin en büyük depremi yaşandı. Bu tarihin üstünden yaklaşık 150 yıl geçmesine rağmen artçı sarsıntılar hala devam ediyor!

12. Dünya tarihinin Şili depreminden sonraki en büyük ikinci depremi 9,2 ile Alaska’da gerçekleşmiştir.

13. 19 Eylül 1985 tarihinde Mexico City’de çok enteresan bir olay yaşandı. 8,0 büyüklüğündeki depremde tümüyle yıkılan bir hastanenin yeni doğan ünitesindeki bebekler, enkazın altında tam 7 gün boyunca hayatta kaldılar.

14. Yunan mitolojisine göre Poseidon depremlere neden olan tanrıydı. Japon mitolojisinde ise bu Namazu adında, Japon adalarının altında yaşayan dev bir balık ve onun hareketleri depremlere neden oluyor.

15. Küresel ısınmadan dolayı eriyen buzlar depremleri tetikliyor. Buzlar metreküp başına bir ton ağırlığa sahip olarak yerküre üstünde bir basınç oluşturuyorlar; ancak buzların erimesiyle beraber dünyanın basınç dengesi değişiyor ve bu durum depremlerin yoğunluğunu arttırıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap