Denizin altındaki petrol ve gaz depolarıyla ilgili yapılan yeni araştırmalar sonucu, deniz organizmalarının hayatı üzerinde ölümcül olabilecek akustik görüntüleme yöntemi kullanılıyor.

İklim bilimcileri, küresel ısınmanın deniz ekosistemlerinin sağlığını ve üretkenliğini engelleyen ve gezegendeki karbon döngüsünde kritik ve önemli rol oynayan planktonlar üzerinde uzun vadeli etkileri olduğuna karar verdiler ancak tam olarak bu etkilerin ne olacağı hakkında henüz net bir açıklama yok.

Araştırmalar sayesinde petrol ve gaz yatakları için deniz tabanını araştırmak üzere kullanılan akustik araştırma tekniklerinin planktonların ölümlerine neden olduğu anlaşıldı.

Batı Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nden deniz bilim adamları ile Tazmanya Üniversitesi’ndeki araştırma ekibi Nature Ecology & Evolution dergisinde bir yazı yayımladı. Plankton topluluklarının yapısındaki büyük ölçekli tadilatın ve sismik araştırma faaliyetlerinden kaynaklanan bolluğun, larval istifa süreçleri, genel olarak daha üst düzey yırtıcılar ve okyanus sağlığı için çok önemli olduğunu vurguluyor.

Elde edilen sonuçlar, balina davranışlarının bozulması, insan yapımı su altı gürültüsünden kaynaklanan deniz yaşamındaki bozuklukların artmasının nedenini deniz sonarının kullanımından dolayı olduğunu kanıtlamıştır.

Petrol kaynakları için yapılan okyanus araştırmaları, yoğun, düşük frekanslı ses dalgalarını denizin dibine iterek akustik görüntüleme yöntemiyle yapılmaktadır. Sinyaller, havayı aynı anda yüksek basınçla suya çeken (13.8 Mpa ya da 2000 psi) hava tabancaları ile üretilir. Hidrofon dizeleri tarafından yakalanan akustik yankılar alt deniz görüntülerinin oluşturulmasına olanak tanır.

Araştırma ekibi, Tazmanya’nın güney doğu kıyısında denemeler yaparak, zooplankton üzerinde tek bir hava tabancasının etkisini ölçerek, bitki örtüsü gibi fitoplanktonlarda otlayan ve denizin yaklaşık 200 metre altında bol miktarda küçük deniz hayvanı bulundu. Sonar araştırmaları, hem hava tabancası kullanımından önce hem de sonra zooplanktonun yaşama ve ölüm oranlarını ölçmek için yapılmıştır.

Sonuçlara göre, zooplankton oranı hava tabancasının ateşlenmesinden hemen sonra kontrol alanlarına oranla %60 oranıda düştü. Bu ölüm oranı daha önceki çalışmalar doğrultusunda yürütülen tahminden iki kat daha yüksekti.

Araştırmacılar doğrudan zooplanktonların ölüm nedeni üzerinde çalışmasalarda, varsayımları var; zooplanktonlar da dahil omak üzere birçok deniz omurgasızları, mekanik alıcıları saptamak için titreşimden yararlanıyorlar. Zooplanktonların çoğu için bu mekanik alıcılar çok zararlı olabilir ve hassaslaşabilirler. Hava tüfeğinin uyarılarına sinyal vererek yarattıkları titreşimle kendilerine zarar vermiş olabilirler.

Araştırmacılar, “Etkilenen hayvanlar, hava tabancasına maruz kaldıktan hemen sonra ölmeyebilir, bununla birlikte duygusal kapasitelerine eşlik eden zihin kaybıyla, zamanla yırtılık risklerini arttırarak ölümlerine sebep olabilir” açıklamalarını yaptı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap