Hiper-realist sanat tarzıyla tanınan Kanadalı Benjamin Von Wong, önemli bir çevre sorununa vurgu yaptı. Fotoğrafçının farkındalık yarattığı projesinde plastik şişe okyanusunda yüzen deniz kızı, bir kişinin Dünya’yı ne kadar kirlettiğinin temsili oldu.

Von Wong’ a göre; istatistiksel olarak bir kişi, her sene 167 adet plastik şişe kullanıyor ve 60 yaşına geldiğinde ise bu rakam neredeyse 10,000 olacaktır. Bu düşünceyle Tomra atık yönetim merkezinden 10,000 plastik şişe ödünç aldı ve şişelerle estetik açıdan ilgi çekici fotoğraflar çekti. Gönüllü bir grup, şişelerin depoya yerleştirilmesi ve etiketlerinin çıkarılıp kapaklarının açılması için yardımcı oldu.

Mühendislik eğitimi almasına karşın, fotoğrafçılık tutkusuyla kariyerinde farklı bir yol çizen Von Wong, 2013 yılında A tip Sanfilippo Sendromu teşhisi konulan 4 yaşındaki Eliza O’Neill için Cure Sanfilippo vakfı ile video hazırlayarak kampanya başlatmıştı. Sanfilippo hastalığına vurgu yapılan video viral olmuştu ve 2 milyon Dolar’dan fazla para toplanarak bağış rekoru kırılmıştı.

Pratik ve ucuz oluşuyla kullanımı gün geçtikçe artan plastikler, deniz atıklarının %60 ila %80’ini oluşturuyor. Deniz üstünde ya da içinde yaşayan birçok canlı, doğal avlarına benzeterek yanlışlıkla denizde yüzen atıkları yutabiliyor. Bu nedenle deniz kuşlarının yüzde 90’ında plastik çöpe rastlanıyor. Kuşların iç organlarını delen keskin plastikler, ölümüne dahi neden olabiliyor.

Plastiklerin %50’si çok kısa süreliğine bir kez kullanılıp atılıyor. Bir pet şişenin doğada çözünebilmesi ise ortalama 450 yıl sürüyor. Sanatçıya göre, şu an yeryüzünde bulunan atıklar için hiçbir şey yapmazsak 2050 yılına kadar denizde balıklardan daha fazla plastik olacak. Plastik geri dönüşümünün sağlanması; sağlık, çevrenin korunması ve enerji tasarrufu gibi birçok konuda büyük önem taşımaktadır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap