Harvard Üniversitesi araştırmacıları, tamamen yumuşak robot üretme yönündeki hedeflerini gerçekleştirerek Octobot adını verdikleri 3B baskı otonom robotu geliştirdi.

Araştırmacılar kendi kendine hareket edebilen ve güç kaynağı olarak kimyasal reaksiyonları kullanan bir robot tasarladı. Araştırmacılara göre Octobot, kendi kendine davranışlarını kontrol eden ilk “yumuşak robot”.

Octobot bildiğimiz robotlardan biraz farklı görünüyor. Yumuşak bir oyuncak görünümünde olan robot adeta bir çizgi film karakterine benziyor. Ahtapot robot, elektronik bir donanıma sahip değil. Yalnızca silikon gövdesinin içindeki hidrojen peroksitin dolaşımına bağlı olarak çalışıyor. 3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilmiş olması onu diğer robotlardan ayırıyor.

Daha önce yapılan yumuşak robotlarda, enerji bağlantısı dolayısıyla sert donanım parçaları bulunuyordu; ancak Octobot böyle bir parçaya gereksinim duymuyor. Yumuşak robotlar konusunda yapılan robotik araştırmalarının nihai hedefi “tamamen yumuşak robot yaratmak” idi ve Octobot ile birlikte bu hedef gerçekleştirilmiş oldu.

Sıvı, robotun vücudunun içindeki ağ dahilinde akıyor. Başka bir deyişle robotun içinde önceden tasarlanmış damarlar var. Sıvı, bu damarların içinde gömülü olan platinin üzerinden geçerken bir reaksiyon meydana getiriyor. Reaksiyon sonucu açığa çıkan gaz ahtapotun kollarını şişiriyor ve robotun suyun içinde hareket etmesini sağlıyor.

Şeffaf bir robot olması dolayısıyla içerisinde gerçekleşen bütün reaksiyonlar da dışarıdan görülebiliyor. Robot hem şeffaflığıyla, hem de küçük ve seri hareketleri ile denizde yaşayan mikroskobik canlıları akla getiriyor.

Octobot şu anda dışarıdan yönlendirilmeye açık değil ancak araştırmacı ekip gezinmesine ve çevresine yanıt vermesine izin verebilecek sensörleri uyarlamak için çalışıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap