Dünyanın pek çok yerinde ve pek çok kültüründe uzun yıllardır kutlanmaya devam eden Nisan 1 geleneğinin tarihi, 1564 yılı Fransa‘sına kadar dayanıyor. Oldukça eski bir tarihçeye sahip olan Nisan 1 kültürü ise dünyanın çeşitli yerlerindeki kültürlerde kutlanmaya devam ediyor.

Avrupa‘da 25 Mart olarak kabul edilen yıl başlangıcının, Ocak ayının birinci gününe alınmasının ardından, bu kararı protesto etmek isteyen Fransız halkı, bir süre sonra diğerleri tarafından “nisan aptalları” olarak nitelendirildi ve bugünde herkes birbirine sürpriz hediyeler vererek ve gerçek olmayan haberler üreterek geleneklerini yaşatmaya devam ettiler.

Nisan 1‘de gerçek olmayan haberlerin üretilmeye başlanmasının ardından, dünyaya şaka günü olarak yayıldı ve günümüzde de geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Buna benzer bir örnek olarak gösterilebilecek bir örnek de Datça Belediyesi‘nden geldi. 1 Nisan şakası olması amacıyla Muğla‘nın Datça belediyesinin Twitter hesabından, ilçeye UFO düştüğünü duyurması oldukça büyük bir heyecan yarattı.

Twitter üzerinden paylaştığı fotoğrafın ardından oldukça gerçekçi açıklamalarda bulunan Datça Belediyesi: “Az önce Datça yakınlarına bir cisim düştüğü bilgisi geldi. Zabıta ekiplerimiz olay yerine gidiyor mesajları sosyal medyada kısa sürede oldukça yayıldı ve belediyenin telefonlarının kilitlenmesine neden oldu.

Haberin beklenmedik bir şekilde ve oldukça hızlı yayılmasının ardından, belediye Basın ve Halkla İlişkiler görevlisi Osman Akın, Twitter hesabından paylaşılan mesajın bir şakadan ibaret olduğunu ve kullanılan fotoğrafın Datça ile uzaktan yakından bir alakasının olmadığını belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap