Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisine faturasının ilk belirlemelere göre 300 milyar lira olduğunu açıkladı. Tüfenkci, ayrıntılı hesaplamalarla bu rakamın artacağını vurguladı.

Bakan Tüfenkci, piyasaların nasıl etkilendiğini ve olumlu – olumsuz yanlarıyla ekonomi açısından sonuçlarını değerlendirdi. Olumsuz etkileri düzeltmek için yapacakları hamleleri anlattı.

1. Piyasalar iyi sınav verdi

Millete teşekkür etmek lazım. Darbe başka ülkelerde olsa, bu piyasalar bir haftadan önce açılmazdı. Türkiye’de cuma günü darbe girişimi oldu. Pazartesi, bankalar, borsalar, ürün piyasaları, ticaret merkezleri açıldı.

2. Borsa sınırlı düştü

Faizler olağanüstü artmadı. Borsa sınırlı düştü. Büyüme oranını ya da ihracat rakamlarını revize etme gereği yok.

3. Bozdurulan dolarlar olumlu etkiledi

Millet sağlam durdu. Pazartesi gününden itibaren 10 milyar dolar bozduruldu ve bankaya yatırıldı. Bu da doların normal seyrinde gitmesine neden oldu. Yabancılar çok yüklü çıkışlar yapmadı.

4. Darbe faturası daha da artacak

Savaş uçakları, helikopterler, silahlar, bombalar, binalar… Darbe girişiminin ekonomiye maliyeti 300 milyar lira. Belki az bile söylüyorum, daha da artabilir.

5. Türkiye’nin imajını etkiledi

Yurtdışından siparişler iptal oldu. Adamlar gelemedi. Çünkü darbeciler Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi görüntüsüne soktu. Sokaklarda tankların olduğu, meclisin bombalandığı görüntülerden sonra gelmiyorlar. Bütün bunların tüm maliyeti orta vadede çıkacak.

6 İç ve dış krizler turizmi vurdu

İzinlerin iptali nedeniyle bazı turizm rezervasyonları iptal edilmek zorunda kalındı. Darbe girişimi, terör olayları, Rusya krizi derken turizm sektör zor durumda, biz de bakanlık olarak üstlerine gidersek nefes alacakları yeri kalmaz. Onlar da zor bir dönem geçiyorlar biliyoruz. Ama, bu dönemde asil bir duruş sergileyen millete karşı onlardan da asil bir duruş sergilemelerini bekliyoruz.

7. Turizmi canlandıracak tanıtımlar yapacağız

Yurtdışında tüm yaşananları anlatan bir tanıtım atağına geçeceğiz. Bizim elimizde müthiş bir direniş öyküsü var. Bunu doğru kodlarla çok iyi anlatmamız lazım. Bunun için işadamları, sanatçılar, sporcular, siyasiler seferber olacak. Biz doğru bilgiye vereceğiz, onlar anlatacak. Bizim suratle bir organizasyona girmemiz lazım.

8.  FETÖ terör örgütünü anlatacağız

TOBB, TESK gibi kurumları da kullanmamız lazım. FETÖ’yü çok iyi anlatmalıyız. FETÖ’nün nasıl bir terör örgütü olduğunu anlatacağız.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap