Kuzey İrlanda’da gelgitlerden enerji üretmeyi başaran araştırmacılar, prototiplerini test etmek için Strangford Limanı’nı uygun buldu. Plan yılda 1.6 GWh (gigawatts saat) kadar elektrik üretecek şekilde tasarlanmış 12 metre genişliğindeki çok uçlu uçurtmalar inşa etmek.

Minesto çalışanı Heije Westberg uçurtmanın yapısından şu sözlerle bahsetti:

“Bu deniz tabanına bağlı bir uçurtma. Uçurtmanın itici gücü ise dalgalar Kanatlar uçurtmanın ilerlemesini sağlıyor ve bu yolla hızlanıyor. Türbinler dönüyor ve döndükçe elektrik üretiliyor.”

Uçurtmada birçok sensör ve iletişim aygıtı bulunuyor. Bilim insanları bu Avrupa Araştırma Projesini en iyi tasarım ve enerji üretiminde en etkili yol olarak tanımlıyorlar.

Mühendis Neil Laughlin ise: “Su yoğunluğuna göre hız değişiyor ve bu oranları elektrik üretimini olduğu gibi kayda alabiliyoruz. Uçurtmaya farklı alanlarda ve yoğunluklarda ilerlemesini salık verebiliyoruz. En hızlı ve rahat nereden gidecekse oraya yönlendiriyoruz” sözleriyle uçurtmanın esnek yapısından bahsetti.

Hafif ancak esnek malzemelerle donatılmış tam hidro-dinamik bir tasarıma sahip uçurtma, su altındaki farklı hızlarda gelgit akışlarıyla, iyi bir uyum içinde uçuyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap