Yapılan araştırmalar doğrultusunda, yaratıcılık; depresyon, şizofreni, bipolar bozukluk ile ilgili olduğu görülüyor. Bu durumda, belki bazı rahatsızlıklar olmasaydı günümüzdeki birçok sanat eseri ve keşif olmayacaktı. İşte, birkaç dahi beyin ve sahip oldukları hastalıklar;

Isaac Newton (1643-1727)

Newton, herkesin bildiği üzere fizik ve matematik kanunları üzerine uzman, birçok çalışmaya imza atmış bir bilim adamı. Bunun yanında Newton, Asperger Sendromu, kekeme ve epilepsi hastasıydı.

Pisagor (MÖ 570- MÖ 495)

İyonyalı filozof, matematikçi ve Pisagorculuk akımının kurucusu. Obsesif- kompülsif bozukluğu olan filozof, hastalığından dolayı kendi fikirlerinin tamamen doğru olduğuna inanıyordu.

Salvador Dali (1904-1989)

Herkesin bildiği üzere, sürrealizm akımının öncüsü, tuhaf ve çarpıcı imgeleriyle meşhur bir ressam olan Dali, Parkinson hastasıydı ve hiperaktivite bozukluğu vardı.

Charles Darwin (1809-1882)

Evrim konusunda çok büyük başarılara imza atan bilim adamı, kekemeydi. Ve çok az rastlanan bir rahatsızlık olan Chagas hastalığına sahipti. Vücudunun içinde yumuşak kanatsız böcekler dolaşıyordu.

Vincent Van Gogh (1853-1890)

Çok ünlü ve başarılı bir ressam olan Van Gogh, klinik depresyon hastasıydı. Ek olarak, yaşamının son yıllarında epilepsi hastalığından dolayı çok zor anlar yaşamıştır.

Albert Einstein (1879-1955)

Einstein; dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ve matematik yeteneklerinin kazanılmasında çok önemli güçlüklere yol açan, disleksi hastasıydı. Ayrıca, empati bozukluğu olarak bilinen Asperger Sendromu da bulunuyordu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap