Kendinizi ne kadar iyi ifade edebildiğinizi düşünüyorsunuz? İş hayatınızda tanıştığınız kişilerle iletişiminiz nasıl? Peki bir sunum yapmanız gerekse ne yapardınız? Bacaklarınız zangır zangır titrer ve heyecandan sözcükler birbirine mi girerdi?

İşi almak için yaptığınız sunum ve toplantılar, tanıştığınız her yeni kişi ile onun girişiminize yapacağı katkı arasında bir köprü vazifesi görür. Yani ne kadar etkileyici olursanız aslında o kadar kazançlı çıkarsınız. Yapacağınız minik bir hata hayal kırıklığıyla sonuçlanabilir.

Fikirlerinizin parlaması için iletişimin ne kadar güçlü olduğunu asla unutmayın. Siz neden bir Martin Luther King, bir Mustafa Kemal Atatürk ya da bir Fidel Castro olmayasınız?

İşte topluluk önünde daha etkili konuşma yapabilmenizi kolaylaştıracak 7 yol;

1. Fikirlerinizi bir çocuğa anlatın

Bu konuşma egzersizi, iş fikrinizi daha az terim ve mümkün olduğunca basit bir dille anlatmanızı sağlar. Çünkü çocuklar, yetişkinlerden daha az deneyime sahiptir ve onların basit açıklamalara ihtiyacı vardır. Bu sayede çok süslü kelimelere de ihtiyacınız olmaz. Basit ve anlaşılır kelimelerle kendinizi ifade edin.

2. Havadan sudan konuşun

Hoş sohbet, sadede gelmenizi kolaylaştırır. Konuya hızlı bir giriş yapmak yerine havadan sudan konuştuğunuz kısa sohbetler açın. Hoş sohbet olmanın inceliklerini ve ritmini öğrenmek için her gün biriyle pratik yapın. Bu sayede kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

3. Temel noktaları yazın

Yazılı egzersiz, fikirlerinizin zihninizde canlanmasına yardım eder. Yüksek sesle konuşmanız ifade şeklinizin doğru olduğu anlamına gelmez. Fikirlerinizi kağıda döktüğünüzde belki kaçırdığınız ana konuları fark edeceksiniz, belki de bazı bölümlerin gereksiz olduğunu anlayacaksınız.

4. Dik durun

Duruş önemsiz gibi gözükebilir. Ancak duruşunuz, diksiyon ve konuşma tarzınızla birlikte ilk izlenim için önemlidir. Dik durun, omuzlarınızı geriye çekerek ellerinizi öne alın. Ellerinizi asla cebinize koymayın. Tabii ki insanlarla göz teması kurun ve derin nefes alın. Bu büyük fark yaratacaktır.

5. Farklı kelimelerle pratik yapın

Aynı kelimeleri ve konuşma şeklini kullanarak sunumunuza çalışmayın. Büyük olasılıkla kulağa bir robot konuşuyor gibi gelecek. Farklı kelimeler, ifadeler ve temel noktaları kullanın. Bu tür bir egzersiz, sizi robot ve çok prova yapmış gibi görünmekten kurtarırken daha doğal bir konuşmacı olmanızı sağlar.

6. Temponuzu ayarlayın

Herkes farklı konuşma hızına sahiptir. Ancak yavaş konuşmak, hızlı konuşmaktan daha iyi olabilir. Konuşma hızınızı ayarlamak için farklı tarzları deneyin, dinleyin ve en doğrusuna karar verin. Bunun konu da birilerinden yardım da alabilirsiniz.

7. Konuşmanızı kaydedin

Mutlaka bir kayıt cihazı kullanın ve konuşma egzersizinizi kaydedin. Kaydınızı dinlediğinizde ya da izlediğinizde, konuşurken fark etmediğiniz bazı istemsiz hareketlerinizi veya sesinizin boğuk olduğu yerleri yakalayacaksınız. Örneğin, uzun duraklamalarınızı ya da omuzlarınızın düştüğünü görebilirsiniz. Bu tür kesintileri ve kusurları gidermek için kayıtlardan faydalanabilirsiniz.

Bu konuşma egzersizlerini geniş bir kitleye hitap ederken kendinizi rahat hissedene kadar tekrar edin. Ama kusursuz bir konuşmanın bile reddedilebileceğini asla unutmayın ve bunu kişisel algılamayın. Siz siz olun daima doğal bir konuşmacı olun ve maksimum başarı için yeni kitlelere hitap etmeye çalışın.

Business Insider’dan derlenmiştir


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap