Okuldan arkadaşlarınız ile plan yaparken istemediğiniz bir yerin seçilmesi beraberinde sıkıcı bir akşamı getirmez mi? Uzun süredir beklediğiniz bir toplantıda kaybedip gerçekleşmeyen bir satış, zaman ve emek kaybından başka bir şey değildir değil mi? Peki emek ve istekle bu durumları tersine çevirmek mi isterdiniz, yoksa aynı şekilde yaşamaya devam etmek mi?

Bu şekilde bir şeyleri değiştirip insanları ikna etmeyi hep isteriz ve bunun için de hep bir şeyler anlatarak ikna etmeye çalışırız. Peki bir şeyler anlatırken, soru sormayı neden denemeyiz?

Etkili bir iletişimde anlatmayı bilmek kadar dinlemeyi de öğrenmek gerektiği, iletişim ile ilgili her kaynakta yer alır. Dinlerken ise nasıl dinlemeliyiz veya ikna etmek istersek nasıl ikna edebiliriz? Bunun en etkili yolu soru sormak.

Çünkü soru sormak başlıca anlatmak istediğimiz konuda yer açmak, zihin dışında düşünmeye teşvik etmek, bir konu hakkında merak uyandırmak için mükemmel bir yöntem. Bununla birlikte sorduğumuz sorulara duymak istediğimiz cevaplara yönlendirme yaparak istediğimiz konularda ikna edebiliriz.

Temel olarak 3 çeşit soru sorma yöntemi vardır;

1. Açık Uçlu Sorular: Bir konu ile genel bilgi alabilmek için soracağınız sorulardır. Gazetecilikte kullanılan 5N 1K sorularını yani: Ne, nerede, nasıl, niçin, nasıl ve kim soruları kullanılarak oluşturulur.

Örneğin: Ürünümüz hakkında ne düşünüyorsunuz?

2. Kapalı uçlu sorular: konu hakkında yoruma çok fazla imkan vermeden, direkt cevabını öğrenmek istediğimiz Evet ve Hayır sorularıdır.

Örneğin: Geliyor musun, gelmiyor musun?

3. Yarı Kapalı Uçlu Sorular: Yönlendirme amaçlı sorulardır. “Değil mi?”, “bunu mu, yoksa bunu mu?”, gibi kalıplarla veya uzman görüşü belirterek, konu ile ilgili yönlendirmeler yaparak ikna etmeye çalışmak için kullanılır.

Örneğin: Harvard Üniversitesi‘nde yapılan araştırmalar sonucunda sigaranın sağlığa zararlı olduğu söyleniyor. Sence de öyle değil mi?


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap