Güneş sistemindeki en büyük cüce gezegen Ceres‘te, Dünya‘dakine benzer büyük toprak kaymalarının görüldüğü ve bunların gezegende buz varlığına kanıt oluşturabilme ihtimali olduğu bildirildi.

ABD‘deki Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nün yaptığı ve insanların yaşayabileceği ortamları keşfetme projeleri için büyük önem arz edebilecek bu araştırma Nature Geoscience dergisinde yayımlandı. Ceres‘te Dünya‘daki gibi toprak kaymalarının meydana geldiği tespit edilen araştırmada, bu toprak kaymaları Enstitü tarafından 3 dalda sınıflandırıldı.

  • Bilim insanları Tip 1 olarak adlandırdıkları kısmen büyük, halka şeklinde ve uçlara doğru kalınlaşan heyelanların, kutuplarda buzla kaplı topraklara ve kaya buzullarına benzediğini belirtti. Bu heyelanlara, daha üst enlemlerde rastlandığı ifade edildi.
  • Tip 2 heyelanlarının Ceres‘te en yaygın görülen toprak kaymaları olduğu, Dünya‘da çığ düşmesi sonucu oluşan çöküntülere benzediği ve orta enlemlerde meydana geldiği bildirildi.
  • Araştırmacılar, Tip 3‘ün de bir miktar buzun çarpışma halinde erimesi sırasında oluşmuş göründüğünü, bunlara daima büyük kraterlerin bulunduğu aşağı enlemlerde rastlandığını açıkladı.

Enstitüye göre bu araştırma çok önemli; çünkü Ceres’te bulunması muhtemel buz kütlesi hakkında bizlere çok önemli bilgiler veriyor. Hatta bazı katılımcılara göre bu araştırma kanıt niteliğinde.

Araştırmanın sonucunda heyelanların dağılımı ve şekli göz önünde bulunduruldu ve cüce gezegenin üst katmanlarında hacimsel olarak en az %10 ila en fazla %50 buz olabileceği duyruldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap