Cryonics Projesi çok çok uzun yıllardır gündemde olan, bir canlının gelecekte çözülmek üzere dondurulması işlemi olarak tanımlanabilir.

Zamanla dünyayı etkileyen bu proje ilk olarak Benjamin Franklin’in mektuplarında ortaya çıktı. Ardından bir yazar 1930’lu yıllarda yazdığı romanında, insanları dondurmaktan bahsedince insanların aklında dondurma işlemi yavaş yavaş yer edindi.

Daha sonra 1960’larda fizikçi Robert EttingerCryonics” terimini ortaya çıkararak projeyi bir kelime ile tasvir etmeyi başardı. İlk önce evcil bir hayvanı dondurarak başlayan proje, ardından Amerikalı ünlü psikolog James Bedford’un dondurulmasıyla insanlara uygulanmaya başlandı.

Bu projeyi gerçekleştirmek üzere çalışan, hatta gerçekleştiren belli başlı şirketler var. Bu şirketlerin laboratuvarları da genelde olarak ABD‘de bulunuyor. Verilen bilgilere göre dondurma işleminin laboratuvar ortamında biyolojik ölümden önce yapılması her ne kadar daha sağlıklı olsa da, yasal olmadığından ötürü biyolojik ölümden sonra uygulanmak zorunda kalınıyor.

Günümüzde tek bir şirkette –ki en az üç şirket olduğunu varsayarsak- 230 dondurulmuş, 1000 adet de sözleşme imzalamış birey bulunmakta. Türkiye’den ise sadece 16 kişi sözleşme imzalamış. Bunlardan biri de tarih kitaplarında adına rastladığımız Çerkez Ethem’in yeğeni Güner Kurban.

Peki bu geleceğe dönük projenin tehlikeleri neler?

Şunu unutmamak lazım ki siz öldükten sonra bu şirketler iflas edebilir. Doğal olarak fişinizi çekmek zaten yasal olarak ölmüş gözüktüğünüzden mütevellit, devlet adına hiçbir sakınca doğurmayacaktır. Uyandığınızda belki de 1000 yıl geçmiş olacak, sevdikleriniz çoktan ölmüş, edindiğiniz mallar, sertifikalar geçerliliğini yitirmiş olacaktır (büyük ihtimalle).

Bu da demektir ki uyandığınızda yalnız, beş parasız ve işsiz kalacaksınız. Bir de uyanacağınız dünyaya adapte olmakta sıkıntılar çekebilirsiniz. Sonuçta yeni bir eğitim almanız gerekecek. Varsayalım Türkiye’de öldünüz, Amerika’ya gideceksiniz. Belki de gidemeyeceksiniz… Şirket size ömür boyu taşıyacağınız bir bileklik veriyor ve bu bileklikte öldüğünüzde acilen gönderilmeniz gereken yeri ve gömülmemeniz gerektiği yazıyor.

Ancak gitseniz bile, bu taşıma işlemi en az bir gün sürecektir. Şirketlere de nasıl güvenebiliriz ki? Garantisi yok.

Bu nedenlerden dolayı bazı çevrelerin düşüncesi: Bu işlem, bilim adına yararlı da olsa, bireysel olarak pek de güven veren bir proje değil.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap