Bir zamanlar insanların iş arkadaşları için evde kek, kurabiye yapıp getirmesi pek fazla kabul görmezmiş. Özellikle kadınlar bu tür şeyler yaptıklarında, “iş dünyası için yetersiz oldukları” algısı oluşurmuş. Bu yüzden kariyer danışmanları insanlara önerilerde bulunurken ilk önce bunu hatırlatırmış.

Ne mutlu ki bu tuhaf kariyer önerisi artık geride kaldı. Birçok insan iş yerindeki arkadaşlarına olan sevgisini göstermek ve iş yerinde sıcak bir ortam yaratmak için dilediği gibi kek, kurabiye yapıp getiriyor, herkes de bunu olumlu bir davranış olarak görüyor.

Artık geçerliliğini yitirmiş başka kariyer önerileri de var. İşte bazıları:

1. Özel hayatınız gizli kalsın

“Patronunuzla kısa sohbetler yapın ama bu sohbetlerde özel hayatınızla ilgili kişisel detaylar vermediğinizden emin olun. Patronunuzun hafta sonu ne yaptığınızı bilmesine gerek yok.

Yöneticilerinizin bilmek istediği tek şey ne zaman izne çıkacağını ve hafa sonunuzun ‘iyi’ geçip geçmediği.” Ne kadar da modası geçmiş bir tavsiye! Hepimiz insanız, patronunuz da siz de. Hayatınızla ilgili güzel şeyleri paylaşırken kişisel detayları da paylaşmanın nesi kötü olabilir ki?

2. Yardıma ihtiyacınız yokmuş gibi görünün

“Bir şeyin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, öğrenene kadar numara yapın. Biliyormuş gibi yaparsanız, öğrenmek için daha fazla zaman kaybetmekten kurtulursunuz.”

Oysa birinden yardım istediğinizde ne kadar çok şey öğrenebilirsiniz. Karşınızdaki kişi sabırsız, kibirli olmadığı sürece yardım istemekten çekinmeyin. Üstelik, yöneticiniz ondan yardım istediğinizde çok daha mutlu olacaktır.

3. Sosyal medyada etkileşime girmekten kaçının

“Patronunuzla Facebook’tan arkadaş olmayın ve onu Instagram’dan takibe almayın. En güvenlisi LinkedIn, eğer sadece işle ilgili konularda kullanıyorsanız Twitter da idare eder.” Bir zamanlar bu tavsiye, kabul gören bir tavsiyeydi. Peki şimdi?

Eğer sosyal medya platformlarından uygunsuz şeyler paylaşmıyorsanız veya yöneticiniz, şirketiniz hakkında kötü şeyler söylemiyorsanız, sosyal medyadan arkadaş olmak, patronunuzu takibe almak, hoşunuza giden paylaşımlarını beğenmek son derece normal.

4. İş ve özel yaşamı birbirinden ayırın

“İş yaşamı akşam 6’da biter, ertesi sabah 9’da başlar. İş dışındaki saatlerinizde e-maillerinize bakmayın, aklınıza gelen yaratıcı fikirleri paylaşmayın. İşe gittiğinizde ise özel hayatınızdan bahsetmeyin, iş yerinde beyninizin tek bir şeye çalıştığını gösterin.”

Teorik olarak bunu anlamak mümkün ancak gerçek hayatta hiçbir karşılığı yok. İş dışındaki saatlerinizde aklınıza bir fikir geldiyse, bunu daha sonra işe gittiğinizde hatırlamak veya kendinize hatırlatacak bir şey bulmak yerine, bir e-mail göndererek daha kolay bir çözüm oluşturabilirsiniz.

5. Asla yöneticinize karşı çıkmayın

“Patronunuzun sözünden çıkmayın. Yetkili kişi o. Sizden ne yapılması isteniyorsa onu yapın. Elbette patronunuz sizden daha bilgili. Zaten o konumda olmasının sebebi de bu.” Bu tavsiyenin neden onca zamandır kabul gördüğünü anlamak bile mümkün değil.

Eğer sizin ve şirketinizin başarısını önemseyen bir yöneticiniz varsa, sizin her söyleneni yapmanızı değil kendinizi ifade etmenizi daha çok isteyecektir.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap