Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz otomasyon devrimlerinden biri de drone teslimatları olacak. 2017 itibarıyla küresel drone teslimatları ve denemelerinin sıklıkla karşılaşılan şeylerden biri olması muhtemel.

Özellikle Yeni Zelanda, Kanada, Amerika, İngiltere ve tüm Afrika’da karşılaşılacak bu devrim niteliğindeki uygulama yalnızca bir başlangıcın habercisi. Fütüristlerin yıllardır hayalini kurduğu otomatikleştirilmiş teslimatlar 2017’de hayatımıza hızlı bir giriş yapacak.

Talebin sürekliliği üzerine kurulu sistemde hızlı servis ve teslimat hayati önem taşıyor. Amazon tarafından ortaya atılan bu fikir, 2016’da yayınladıkları bir promosyon videosu aracılığıyla depodan müşteriye 13 dakika içinde teslimatı gerçekleştirecek teknolojinin mevcut olduğunu kanıtladı.

Amazon, bahçeye veya kapının önüne bırakılan bir mat ve GPS sistemi aracılığıyla teslimatın gerçekleşeceğini öngörüyor. Elbette ki gözü yükseklerde olan tek teknoloji devi Amazon değil. Amerika’da Google, drone aracılığıyla burrito servisi yapıyor. Ruanda’da ise aynı teknoloji kan teslimatları için kullanılıyor.

Bu teknolojinin geniş çaplı kullanımında öngörülen birtakım engeller var. Bunlardan biri ise sıkı havacılık kanun ve düzenlemeleri. Bu sebeple karadan robotla teslimatlara biraz daha sıcak bakılıyor. Hatta Hollanda’da Domino’s önümüzdeki sene pizza siparişlerini robotlar aracılığıyla dağıtmayı planlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap