8 Kasım’da gerçekleşecek başkanlık seçimleri öncesi Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump ve Demokrat Parti adayı Hillary Clinton son kez canlı yayında bir araya geldi.

27 Eylül ve 10 Ekim münazaralarının ardından Clinton ve Trump, Las Vegas’taki Nevada Üniversitesi‘nde son kez canlı yayında kozlarını paylaştı. Gergin anların yaşandığı canlı yayın 1,5 saat sürdü.

CNN/ORC’nin anketine göre, izleyicilerin yüzde 52’si tartışmayı Clinton‘ın kazandığını düşündüğünü söyledi. Ankete katılanların yüzde 39’u ise tartışmayı Trump‘ın kazandığını ifade etti.

ABD’de bir gelenek haline gelen başkanlık münazaralarında adaylar; göçmenler, başkanlığa uygunluk, dış politika, ekonomi, anayasa mahkemesi, borçlar ve yetkilendirmeler olmak üzere 6 kritik konuda düşüncelerini seçmenleriyle paylaşıyor.

58. Başkanlık Seçimleri öncesi ekran karşısına çıkan adaylar, bir kez daha soruları yanıtladı. İşte münazaranın öne çıkan başlıkları;

ABD’nin Musul planı

Irak’ın Musul kentinin Sünni ağırlıklı bir kent olduğunu söyleyen Clinton, DEAŞ’ın çıkarılmasının ardından ABD askerlerinin oraya giderek hakimiyet kurmayacaklarını söyledi.

Suriye meselesinde Clinton uçuşa yasak bölgenin altını çizerek bir kez daha “ABD askerleri oraya gitmeyecek” dedi.

“Putin’in kuklasısın”

Clinton’un aleyhinde ise Wikileaks dolayısıyla yayınlanan belgeler konuşuldu. Bunun üzerine Clinton, Rusya’nın ABD seçimlerini sabote etmek için devreye girdiğini ve Trump‘ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in bir kuklası olduğunu ileri sürdü. Trump ise Putin’in Clinton ve Obama’yı zekâsıyla her zaman alt ettiğini savundu.

“Sen ne kadar iğrenç bir kadınsın”

Tartışmada, geçtiğimiz haftalarda medyaya sızan ve Trump‘ın 2005 yılında içinde kadınlarla ilgili “müstehcen” ve “kaba” ifadelerinin yer aldığı video da gündeme geldi. Trump, bu videonun yayınlanmasının ardından Clinton kampanyasının birçok kadını kendisine iftira atması için kullandığını, hatta para verdiğini iddia etti. Trump‘ın, konuşmasının bu bölümünde Clinton‘dan bahsederken kullandığı “Sen ne kadar iğrenç bir kadınsın” ifadesi tepki çekti.

Seçim sonuçlarını kabul etmem

“Seçim sonuçlarını kabul edecek misiniz?” sorusu üzerine Trump, 8 Kasım’da seçimleri Clinton‘a karşı kaybederse sonuçları kabul edeceğini söylemek için henüz erken olduğunu ve bu konuda merak uyandıracağını dile getirdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap