ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri için en önemli dönemeç olarak görülen Clinton-Trump düellosu, Türkiye saatiyle 04:00’da başladı ve yaklaşık bir saat 35 dakika sürdü.

Demokrat Başkan Adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Başkan Adayı Donald Trump, kozlarını ilk kez teke tek paylaştı. CNN’nin talebi üzerine ORC şirketinin yaptığı araştırmaya göre; Clinton yüzde 62 ile münazaranın galibi. Trump‘ın oranı ise yüzde 27…

Amerikalı gazeteci Lester Holt’un moderatörlüğünde,  New York‘taki Hofstra Üniversitesi‘nde yapılan münazara, daha çok ekonomi ve terör örgütü DAEŞ ile mücadele konularına yoğunlaştı. İran’la varılan nükleer anlaşma, ABD’deki işsizlik, dış politika, ekonomi, Trump’ın Rusya lideri Putin’le ilişkisi ve ABD’nin kanayan yarası bireysel silahlanma masaya yatırıldı.

Clinton, Trump’ı ırkçılık, cinsiyetçilik ve vergi kaçırmakla suçladı. Trump ise Clinton’ın ABD devleti için uzun yıllar verdiği hizmeti “kötü tecrübe” olarak nitelendirdi.

Clinton, “Donald” dedi, Trump, “Bakan Clinton”

Yaklaşık 100 milyon kişinin, dünyanın geleceğini ilgilendiren ABD Seçimleri öncesi en önemli dönemeç olarak görülen “teke tek çarpışmayı” izlemek için ekranlara kilitleneceği öngörülüyordu.

ABD Seçimleri’nde adayların imajları da büyük önem taşıyor. Clinton milyonların izlediği düelloya kırmızı bir takım elbiseyle geldi. Trump ise koyu renk takım elbisesi tercih etti ve beyaz gömlek üzerine mavi kravat taktı.

Münazara sırasında Clinton rakibine ismiyle (Donald) hitap etti. Trump ise Hillary ismini anmadan önce sıklıkla Bakan Clinton ifadesini kullandı.

Gazeteciler konuşmaların doğruluğunu denetledi

CNN’in haberine göre; Clinton, yaklaşık 41 dakika 12 saniye, Trump ise 46. 12 saniye konuştu. Dünya medyası adayların beyanlarının gerçekliğini denetleyen ekip kurdu. Örneğin CNN’nin fact-check takımı iki adayın da tartışma konularına ilişkin söylemlerini geçmişte yaptıkları açıklamalarla karşılaştırarak değerlendirdi. Gazeteci, araştırmacı ve editörler tartışmayı dinleyerek adayların açıklamalarını “doğru” “çoğunlukla doğru”, “doğru fakat yanıltıcı”, “yanlış” ve “karmaşık” ifadeleriyle etiketledi.

Düellodan öne çıkan anlar

  • Trump “Tüm yetişkin hayatın boyunca IŞİD’le savaşıyorsun” diyerek Clinton ile alay etti.
  • Trump Clinton’ın “başkanlık yapacak mizaçta olmadığını” söyledi.
  • Clinton özel bir elektronik posta sürücüsü kullanmasını ‘hata’ olarak tanımladı ve bunun hiçbir bahanesi olmadığını söyledi.
  • Trump, Afrika kökenli Amerikalıların ABD’de “bir cehennemde” yaşadığını belirtti.
  • Trump polisin siyahları vurması konusunda çözümün hukukun üstünlüğü ve asayişi sağlamak olduğunu ifade etti.
  • Clinton ceza yasalarında reforma gideceğini söyleyip “maalesef, ırk sıklıkla çok şey belirliyor” dedi.

Seçimler öncesi planlanan üç münazaradan ikincisi 9 Ekim’de gerçekleşecek. Son kamuoyu araştırmalarına göre; Clinton ile Trump başa baş görünüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap