45.nci başkanlık seçimlerinin demokrat adayı Hillary Clinton, yaptığı yeni konuşmasında başkanlık seçimini neden kaybettiğini kendine göre yorumladı. Clinton’a göre seçimleri kaybetmesinin altında Ruslar, Facebook ve yalan haberler yatıyor.

Bir önceki hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapan ve daha sonrasında Amerikan başkanlığı için demokrat aday olan Hillary Clinton, seçimlerin gerçekleşmesinden aylar sonra neden kaybettiğini kendi fikirleri doğrultusunda yorumladı. Clinton, yalan haber kampanyalarının ve Ruslar tarafından geliştirilen Facebook’un sosyal mühendislik yöntemlerinin kaybetmesinde etkili olduğunu vurguladı.

Kaliforniya, Rancho Palos Verdes’te Code Konferansı’nda konuşan Hillary Clinton, kendi seçim kampanyasının potansiyel seçmenlere ulaşmak için sosyal medyayı kullandığını söylerken, cumhuriyetçi grupların sosyal medyayı Clinton’ın seçilmesi halinde neler olabileceğini vurgulamak için kullandığını belirtti.

Hillary Clinton konuşmasında, Milli İstihbarat Şefinin birçok istihbarat görevlisinin seçimlerde Rusların seçim kampanyasına dahil olduğunu raporlamıştı. FBI, Trump ile Rus hükümetinin arasında neler olduğunu anlamak için çalışmalarını yürütüyor.

Yetkililer ise Clinton’ın seçim kampanyasının Facebook, Ruslar ve cumhuriyetçiler tarafından sekteye uğratıldığını doğrulasa da yine de kampanyanın siyasal temellerinde eksikler olduğunun altını çiziyor. Wisconsin gibi kilit bir eyalette yeterli kampanyaların yapılmaması ve kötü anket verilerinin kullanılması bunlara en önemli örnekleri oluşturuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap