Julian Assange, "cinsiyetçi yorumlarından" ötürü Google'den kovulan yazılım mühendisi James Damore'a WikiLeaks'te iş teklif etti.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Sansür ezikler içindir. WikiLeaks, kovulan Google mühendisi James Damore'a iş teklif ediyor" ifadelerini kullandı.

"Google'ın İdeolojik Yankı Odası" adlı yazıda kadınlarla erkeklerin biyolojik farklılıklar nedeniyle farklı yetenekleri olduğu, bunun teknoloji ve liderlik dünyasında daha az sayıda kadın bulunmasının sebeplerinden biri olabileceğini belirtmişti.

Google'ın CEO'su Sundar Pichai, bu yorumun Google'ın şirket kurallarına uymadığı gerekçesiyle çalışanın görevine son verildiğini duyurmuş ve "Bir grup çalışanın biyolojik olarak bazı işlere daha az uygun olduğunu savunmak ise saldırgan ve kabul edilebilir değil" demişti.

Damore da salı günü yaptığı açıklamada, Google'den kovulduğunu doğrulamıştı.

Assange, Damore'ye iş teklifinin ardından, Google'nin "kibarca fikirlerini ifade eden" bir kişiyi kovmasını eleştiren bir dizi tweet paylaştı.

Öte yandan Assange, 2014'te yayınlanan "When Google met WikiLeaks"(Google, WikiLeaks'le tanıştığında) adlı kitabından da bir alıntının linkini de koydu.

"Google göründüğü gibi değil" başlıklı kısımda Assange, Google ile ABD Dışişleri Bakanlığı arasındaki ilişkiye değiniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap