Petrol piyasasının en büyük iki ülkesi Rusya ile Suudi Arabistan üretimin sınırlanmasının da şartlar dahilinde olduğu petrol piyasasında işbirliği anlaşması imzaladı. Reuters, bu gelişmenin etkisiyle petrolde yukarı yönlü sert hareketin görüldüğüne işaret etti.

Görüşme Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman arasında yapıldı. Daha sonrasında anlaşma resmi olarak iki ülkenin enerji bakanları tarafından G20 zirvesinin yapıldığı Çin‘in Hangzhou kentinde imzalandı.

Haber geldi petrol yüzde 3 yükseldi

Suudi Arabistan’ın özellikle Rusya’ya işbirliği konusunda yeşil ışık yakmasıyla petrolde yüzde 3’lük değerlenme yaşandı.

Suudi Arabistan ve Rusya petroldeki düşüşten en fazla ülkeler olarak dikkat çekiyor. Rusya ekonomisi, hem ABD ve AB yaptırımları hem de petroldeki düşüşten büyük zarar gördü ve rekor küçülmeler yaşadı.

Suudi Arabistan ise petrol gelirinin azalmasından dolayı ilk kez devlet tahvili ihraç etme kararı alarak tarihi bir karar verdi.

Stoklar yükseliyor

Reuters haber ajansının verdiği bilgiye göre; ham petrol fiyatları 2014 yılındaki fiyatın yarısından daha fazla kayıpla 50 doların altına gerilerken, stoklar da yükseldi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri bu ay Cezayir‘de gayri resmi bir toplantı yapmayı planlıyor. Resmi toplantının ise Kasım ayında Viyana‘da yapılması bekleniyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, OPEC üyesi olmayan Rusya‘nın da Kasım ayındaki toplantıya bir delegasyon göndereceğini belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap