Her ne kadar Çin’in yüz ölçümü bolca güneş enerjisi santrali yapmaya yetecek olsa da, her zaman her lokasyon ideal olmayabiliyor. İşte Çin hükümeti de bu soruna bir çözüm bulmuş: Yüzen Güneş Santrali.

Çin, bu proje için kömür madenleri ile ünlü ama şu anda sular altında kalmış bir bölgeyi farklı şekilde değerlendirmeyi tercih etmiş. Dünyanın en büyük yüzen güneş santralini inşa etmiş olan Çin, yaptığı son açıklamaya göre santrali devreye almış ve elektrik üretmeye başlamış.

Bu santrali hayata geçiren firma ise Sungrow Power Supply. Dünyanın en büyük invertör sistem üreticilerinden biri olarak bilinen şirket, devreye alınan yüzen güneş santralini 40MW kapasite ile Hindistan ve Avrupa’daki benzer örneklerden çok daha büyük olacak şekilde tasarlamış. Çin’in yenilenebilir enerjiye yaptığı her yatırım, aşırı nüfusa sahip bu ülkenin kendini biraz da olsun temize çıkartma çabalarına yarıyor.

Güneş panellerini suyun üzerinde yerleştirmenin en büyük avantajı, ısınan panellerin sıcaklığını suyun serinliği ile bir miktar da olsa soğutması. Isınan güneş panellerinde zamanla performans düşmesi gözlenebiliyor. O yüzden de yüzen güneş santrali konsepti, lokasyonun uygun olduğu yerler için ideal bir çözüm. Ayrıca karada inşa edilmedikleri için, farklı amaçlarla kullanılabilecek arazileri de işgal etmemiş oluyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap