Çin parası yuan, yarın resmen küresel rezerv para birimi statüsü kazanarak ABD doları, euro, Japon yeni ve İngiliz sterlininin yanında yerini alacak.

Bir adı da “halkın parası” anlamına gelen renminbi olan yuan Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından para birimleri sepetine resmen dahil edilecek. Aynı gün, Komünist Partisi de 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti‘nin kuruluşunu kutlayacak. Geçen yıldan bu yana bilindiği için bu adımın finansal piyasalarda önemi bir hareket yaratması beklenmiyor. Ancak artık merkez bankalarının resmi rezervlerine yuanın da dahil olmasıyla, Beijing’in çok zaman şeffaflıktan uzak ekonomi ve döviz politikaları dikkatleri daha fazla üzerine çekecek.

Çin geçen yıl piyasaları şaşırtan bir adımla para birimini devalüe etmiş ve o zamanda bu yana yuanın son altı yılın en düşük düzeyine yaklaşmasına izin vermişti. Bu durum ülkede giderek zayıflayan büyümenin getirdiği kaygıları da artırmıştı.

IMF‘nin küresel para sepetindeki diğer para birimlerinin tersine yuan büyük ölçüde kontrol altında tutulan bir para birimi. Günlük kur belirlenmesinde piyasalara daha çok etki alanı açması yolunda Batılı ülkelerden gelen taleplere rağmen Çin’in yuanın değerini yönetmesi de tartışılan bir konu.
Yuandaki spot işlemlerde kur hemen hemen hiç değişiklik göstermiyor.

İşlemciler, devlet bankalarının piyasalar çok sert hareketlendiğinde yuanı desteklemek için merkez bankası yerine müdahale etmeyi hâlâ sürdürdüklerini söylüyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap