Günümüzde birçok devlet, vatandaşlarını dijital ortamda takip edip, bireylerin kamu düzenini bozacak davranışlar sergileyip sergilemediğini kontrol etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Çin’in 2010 yılından beri üzerinde çalıştığı “sosyal skor” uygulaması ise 2020 yılında hizmete girecek ve yönetim konusunda yeni bir devre geçilecek.

Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulama sayesinde vatandaşlarını takip etmeyi hedefleyen Çin, yeni eklemelerle düzenlenecek uygulamayı 2-3 yıl içerisinde devreye alınacak. Tanımlandığında “sosyal skor” olarak belirtilen sistem, insanları, A,B,C ve D gibi sınıflara ayırmayı hedefliyor. A sınıfı dürüst ve örnek insanlardan oluşurken, D sınıfının ise güvenilmez insanları kapsayacağı belirtiliyor.

Çin hükümeti, vatandaşlarını birbirine bağlayan sistemin, finansal, sosyal, politik ve yasal konuların birleştirilerek kredi sistemi oluşturulması üzerine dayanıyor.

Çinli blogger, Wenquan Xin, sistemin gerekli olduğunu çünkü 1.3 milyar vatandaşın kredi kartı taşımadığını ve bu yüzden vatandaşların takip edilmesinin zorlaştığını belirtiyor.

Uygulamaya girecek ‘sosyal skor’ sisteminin, ilk etapta 700 milyon kişiyi kapsayacağı ifade ediliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap