Çin‘de şirket borçlanmaları arttıkça, kârlar ve nakit akışı kötüleşmeye başladı.

Yıl başında dünya piyasalarının en büyük endişe kaynaklarından biri Çin ekonomisiydi. Ancak son aylardır ülkeden art arda gelen verilerle ekonomistler ve analistler sakinleşmiş, dünya da Çin’de işlerin oturmaya başladığına inanmıştı. Bir önceki ay 49,9 olan PMI Ağustos ayında 50,4’e çıktı. Sanayi üretimi yüzde 6,3’le beklentilerin üzerinde geldi. Bloomberg’in aylık GSYH verileri ise Ağustos’ta büyümenin yüzde 6,9’dan 7,2’ye çıktığına işaret etti.

Yani tüm veriler beklentilerin üzerinde gelince her şey sakin görünüyordu.

Ancak Çin verilerini takip eden özel bir veritabanı olan Çin Bej Kitabı (CBB) analistlerine bu sakinlik biraz fazla olabilir. Analistlere göre son çeyrekte Çin ekonomisi düzelmek bir tarafa, daha da kötüleşti. Büyüme ve PMI gibi önemli veriler hükümetin toparlanma hikâyesini destekliyor gözüküyor, ancak üçüncü çeyreğe dair bazı diğer önemli göstergeler farklı bir duruma işaret ediyor.

Analistler şirket borçlanmaları ülke çapında artarken, kârlar ve nakit akışının kötüleştiğine dikkat çekiyor.

Daha da kötüsü idare ediyor gözüken tek sektörler ekonominin eski lokomotifleri. Yani Çin hükümetinin ekonomiyi sanayi üretimi ve konuta dayalı olmaktan çıkartıp, iç tüketime dayalı hale getirmeye çalışırken küçültmeyi umduğu sektörler.

CBB verileri hükumetin tüm teşvik çabalarına rağmen bu konuda hala başarılı olamadığını gösteriyor. “Büyümenin motorları bu çeyrekte eski ekonominin sektörleri – imalat, emlak ve emtia” diyen raporda, “Yeni ekonomi sektörleri – hizmet, ulaşım ve özellikle perakende hem bir önceki çeyreğe hem de bir önceki yıla göre daha zayıf” ifadeleri yer aldı.

Analistlere göre, kötüleşen şirket finansalları ve yeniden dengelenme sürecinin geriye gitmesi bu çeyrekte de istikrar elde etmenin bedelinin yüksek olduğuna işaret ediyor. Ve hükumetin attığı adımlara bakılırsa aslında çok daha kötüsüne hazırlanıyor.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap