Her ne kadar çevre için temiz enerji kaynağı sağlasalar da fotovoltaik güneş panellerinin ziyaret etmek için gidilecek yerler arasında olmadığı aşikar.

Bu yüzden olsa gerek, Çinli şirketlerden biri güneş enerjisini gençlere daha cazip hale getirmek için bir girişimde bulunmuş. Geniş alanları yan yana dizilmiş sıradan PV panellerle döşemektense geleneksel yöntemlere kafa tutan bu şirket, güneş enerjisi santralini devasa bir panda biçiminde inşa etmiş.

Hong Kong merkezli Panda Yeşil Enerji Grubu tarafından tasarlanan proje kapsamında geliştirilen panda güneş enerjisi tesisi, Haziran ayında elektrik üretmeye başladı. Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde yer alan Datong Panda Enerji Santrali, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde inşa edilen ilk santral olma özelliğini de taşıyor.

Panda biçimli güneş santrali inşası dışında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile yapılan anlaşma sayesinde, Çinli gençler arasında yeşil enerjiyi teşvik edecek başka üç girişim daha destekleniyor. Bunlar, genç nesilleri sürdürülebilir kalkınma için çözümler tasarlamaya teşvik eden Open Design Challenge, Datong Panda Santrali'nde gerçekleştirilecek bilimde inovasyon odaklı yaz kampları ve dezavantajlı Çinli gençlere denizaşırı ülkelere gitme olanağı sağlayacak bir Gençlik Değişim Programı olarak biliniyor.

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap