Çin hükümetinden gelen talimat ile Çince dil seçeneğiyle kitlelere ulaşan New York Times uygulaması yasaklandı.

Gün geçtikçe Çin’den gelen yabancı kaynaklı haber sitelerine erişim haberleri artıyor. Bu zamana kadar bir sürü siteye erişimi yasaklayan Çin hükümeti daha önce BBC (Çince), Bloomberg, Washington Post gibi haber sitelerini yasaklamıştı.

Aynı zamanda sosyal medya siteleri de hükümet tarafınca engellenmiş durumda. YouTube ise bu mecraların başında geliyor. Çin, Tudou ve Youku gibi kendi sosyal mecralarını öne çıkarmak için böyle bir adım atmıştı. Engelli olan sitelere farklı veri tabanlarını kullanarak erişim sağlayan halk bu durumdan memnun değil.

Çin’de New York Times’ı yüklemek isteyen insanlar bu hatayla karşılaştı

Haziran ayında Apple şirketine sunulan yasaklanma teklifi Aralık ayında şirket tarafından kabul edildikten sonra uygulamaya konuldu. Hükümetçe verilen kararı desteklemese de kabul eden Apple firması, uygulama için ilerleyen zamanlarda tekrar teklif sunacaklarını belirtti.

Farklı görüşlere göre Çin hükümetin bu tür haber ve sosyal medya sitelerini engellemesinin bazı nedenleri var. Bunlardan biri hükümetin kendi sosyal medya ve haber sitelerini kurma istekleri. Dünyaca ünlü bu sitelerin önüne geçmenin tek yönetimi erişimi yasağı olduğunu düşünülmesi. Diğer bir neden ise ulusal güvenlik düşüncesi. Hükümet sosyal medya araçlarını kontrol altında tutamadığı için böyle bir yola başvurmuş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap