Çin, Malezya’nın insan yapımı adalarında 100 milyar dolarlık bir şehir inşa ediyor. Forest City (Orman Şehir) adıyla anılan proje Çinli girişimciler tarafından yapılan bir metropol olacak.Proje aynı zamanda Çinli emlak geliştiriciler tarafından ülke dışında yürütülen en geniş kapsamlı proje olma özelliğini taşıyor.

2040’ta tamamlanması tahmin edilen Forest City’nin, 700.000’e kadar insana ev sahipliği yapabilecek. Bu rakam Washington‘un mevut nüfusundan yaklaşık 20.000 daha fazla. Şehrin, aynı zamanda New York’taki Manhattan’dan daha fazla bir nüfus yoğunluğuna sahip olması bekleniyor. Bu lüks şehrin kendine ait parkları, mağazaları, okulları ve restoranları da olacak. Adaların çoğunda arabalara izin verilmeyecek.

Yapıların fazlalığı sebebiyle ölü bir şehre dönüşmesinden korkulsa da şu ana dek 15.000 daire satıldı; fakat alıcıların bir kısmının siparişlerini iptal ettiği kaydedildi. Bunun sebebi olarak ise Çin’in paranın ülke dışına çıkmasını önleyen katı kanunları gösteriliyor. Ancak Malezya hükümeti, bölgede iş olanaklarını desteklemek için projeye vergi teşviği uyguladı. Halen yapım aşamasında olan kompleksin inşaatına 2016’da başlandı ve proje bitiş süresine kadar 250.000 dairenin tamamlanması öngörülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap