Çin, internet yasaklarında farklı bir döneme girmeye hazırlanıyor.

Ülkede interneti kontrol eden kurum, 25 Ağustos’ta yaptığı duyuruyla, 1 Ekimden itibaren kimliğini ispat edemeyen kimsenin internette hiçbir şey yayınlayamayacağını duyurdu. Bu kuralın içinde sosyal medyada yapılan yorumlar da yer alıyor. Diğer bir deyişle Çin sınırları içinde artık anonim internet kullanıcılığı sona ermiş olacak.

Yeni yönetmeliğe göre, herhangi bir forumda, sosyal medya platformunda hatta bir turizm veya e-ticret sitesinde yorum yapabilmek için kullanıcıların gerçek kimliklerini ibraz edip ispat etme zorunluluğu bulunacak. İnternet sağlayıcıları ve site yöneticileri de bunun için gerekli kontrol mekanizmalarını yayına almakla yükümlü olacak.

Ayrıca kullanıcıların belli konularda, devleti eleştiren veya zor duruma düşürecek yorum yapması da yasaklanıyor. Bunların arasında, anayasanın temel ilkelerine aykırı yorumlar yapmak, askeri sırları açıklamak, ulusal onuru küçük düşürecek yorumlar yapmak, etnik nefret oluşturmak, sosyal barışı bozacak dedikodular oluşturmak ve bunları yaymak, pornografiyi, uyuşturucu kullanımını, suçu övmek ve teşvik etmek gibi detaylar da yer alıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap