Çin’in 8 milyon nüfuslu Çongçing kentinde, geçen hafta açılan 5 katlı 8 rampalı kavşak karmaşıklığıyla şaşırtıyor. Yanlış yola giren sürücüler geri dönmek için neredeyse bir gün harcıyor.

Çin'in 8 milyon nüfuslu Çongçing şehrinde, yapımı geçtiğimiz hafta tamamlanarak kullanıma açılan bir kavşak, karmaşıklığıya görenleri şaşkına çevirdi. Dünya basınının ilk günden "Spagetti Kavşak" lakabını taktığı kavşakta toplamda 5 kat bulunuyor. En üst kattaki asfaltta yolculuk eden bir kişi, yerden tam 37 metre yükseklikte bulunuyor. Çinli mühendislerin bu karmaşık yolları birbirlerine bağlamak için toplamda 20 rampa kullandığı belirtildi.

Huangjuewan Kavşağı'nı tanıtan belediye ise 2009'da yapımına başlanan bu karmaşık yolun, sekiz farklı yönden gelen araçları doğru yöne sevkettiğini ifade etti. Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua'ya konuşan Çinli yetkililer de şehir merkezi, havalimanı ve şehirlerarası otobanları birbirine bağlayan kavşağın son derece gerekli olduğunu kaydetti.

Ancak sosyal medya kullanıcıları kavşak hakkında esprili mesajlar paylaşarak yetkililerin yorumlarından daha çok ses getirmeyi başardı. Twitter'in Çin versiyonu olarak bilinen Weibo'daki "Eğer bir çıkışı kaçırırsan Çongçing'e ancak bir gün sonra dönebilirsin", "Kavşağı gören navigasyon cihazım 'Nereye istiyorsan oraya dön, beni rahat bırak dedi", "Çongçing, kimsenin terk edemediği şehir" ve "Beş katlı ve sekiz yönlü kavşağı navigasyon kullanmadan ve kaybolmadan geçmeyi başardım" yorumları dikkat çekti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap