Çin’in fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceği kararının hemen ardından Hindistan, Fransa, İngiltere ve Norveç de harekete geçti.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük otomotiv devlerinden biri olan Çin’in, elektrikli araç kullanımının teşviki için benzin satışlarını sona erdireceğini açıklamasının üstüne, diğer ülkeler de buna yönelik adım atacaklarını duyurdu.

Dünyanın en büyük ekonomi güçleri olarak sayılan Fransa, İngiltere ve Norveç ayrı tarih aralıklarında benzin ve dizel ile çalışan araç kullanımını yasaklayacak.

Geçtiğimiz günlerde benzinli araç satışını çok yakın bir zamanda yasaklayacağını duyuran Çin, elektrikli araçların kullanımını artırmaya yönelik çalışmalarına son hız devam ediyor. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, bu işlemlerin tamamlanması için yakın bir tarih belirlemeye çalıştıklarını ifade etmişti.

Bu kararın arkasından İngiltere de 2040 yılına kadar ülkenin havasını temizlemek için benzinli ve araç satışlarının yasaklanacağını duyurdu. 2050 yılına kadar sıfır emisyon üreten araçların yollarda olmasını planlayan İngiltere, yıllık 2.7 milyon araç satış rakamı ile dünyada en büyük otomotiv pazarı sıralamasında altıncı sırada yer alıyor.

2040 yılına kadar fosil yakıtlı araç kullanımını bitirmeyi hedefleyen Fransa’da elektrikli araç kullanımını artırmayı hedefleyen ülkeler arasında. 2040 yılından daha erken bir hedef tarih belirleyen Norveç ise, temiz yakıtlı araç kullanan ülkeler arasında liderliği taşıyor. 2025 yılına kadar benzin ve dizel araç satışlarının tamamen kalkacağını duyuran Norveç, geçtiğimiz 2016 yılında yüzde 40 oranında elektrikli ve hibrit araç satışı gerçekleştirmişti.

Dünyada hava kirliliği en yüksek ülkelerin ilk sıralamalarında gördüğümüz Hindistan ise 2030 yılında benzin ve dizel yakıtlı araçları tamamen kaldırmayı hedeflediğini açıkladı. En büyük otomotiv pazarlarından biri olan Hindistan, elektrikli araçları her kesimin kullanabileceği yönde pazarlamayı amaçlıyor.

Otomotiv devi Almanya ise tam olarak bu konu ile ilgili bir duyuru yapmasa da, Angela Merkel, bir konuşmasında bu konuya sıcak baktığını ve otomotiv endüstrisinin bu yönde değişime uğrayacağını belirtmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap