Çin, ağır sanayi sektöründe çalışan kabarık işçi sayısını azaltmak ve bu kesimi internetle alakalı sektörlere kaydırabilmek için 500 bine yakın kişiyi işten çıkartacak.

Ağır sektörde çalışan işçilerin 500 bine yakını işten çıkartacak olan hükümet adına Beijing’te konuşan Çalışma Bakanı Yin Weimin, işten çıkarmaların, kömür ve çelik sektöründe çalışan 1.8 milyon işçinin bir hayli kabarık sayısını azaltmaya yönelik bir adım olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Geçen sene de Çin hükümeti, 726 bine yakın insanı bu yüzden işten çıkartmıştı.

Çin’in, çalışan sayısının yoğun olduğu sektörleri verimsiz olduğundan ve ağır sanayilerin hava kirliliğini arttırdığı için böyle bir karar aldığı da ifade ediliyor. İşten çıkartılan insanları desteklemek için yaklaşık 14.5 milyar dolar destek yarattığını da açıkladı.

Ağır sanayi çalışanlarını işten çıkartan Çin hükümeti buna karşın, servis sektörünü güçlendirmek için iş gücünü bu sektörlere yöneltmek istiyor. Bakan Yin, yaptığı açıklamada, internet odaklı servis sektörünün desteklenmesi için yakın zamanda yeni politikalar çıkartılacağını açıkladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap