Çin ülkesinde artan işsizlik oranının önüne geçmek için 2020’ye kadar şehir merkezinde yaşayan 50 milyonun üzerindeki işsiz vatandaşına iş imkanı yaratmak istiyor.

Reuters’ın haberine göre önümüzdeki 5 yıllık dönemde, şehir merkezindeki işsizlik oranını da yüzde 5’in altında tutmak istediğini web sitesi üzerinden belirten Çin yönetimi: “İstihdam yaratırken fırsatlar ve zorluklar aynı anda karşımıza çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Hükumet 2016 yılında 13 milyon yeni iş imkanı oluşturduğunu ve hedeflenen 10 milyon iş hedefinin üstüne çıkıldığını açıkladı.

Son yıllarda resmi işsizlik oranları yüzde 4’ün biraz üzerinde seyrediyordu. Çin ekonomisinin 2016’da yüzde 6,7’lik büyümeyle son 26 yılın en düşük büyüme oranında bulunmasına rağmen rağmen işsizlik oranın yüzde 4 civarında tutulabilmesi önemli bir başarı.

Arz yanlı reform bayrağı altında, Çinli liderler çelik ve kömür endüstrisindeki fabrikaların kapasite fazlasını azaltmayı amaçlıyorlar fakat bunu yaparken ekonomide ciddi düşüşlere ve toplu iş kayıplarına sebep olmamaya da gayret gösteriyorlar.

Yapılan açıklamaya göre, hükumet daha fazla iş imkanı yaratılması konusunda, ekonomi için yeni büyüme etmenlerini besleyecek ve ‘güçlü istihdam kapasitesine sahip endüstrileri’ geliştirecek.

Küçük işletmeler, iş yükü yoğun olan üretim endüstrileri ve hizmetler, vergi indirimleri ve çeşitlendirilmiş zorunlu karşılık gibi finansal politika araçlarıyla desteklenecek.

Hükumet ayrıca bilişim teknolojileri, üst düzey ekipman, yeni malzemeler, biyo-teknoloji ve yeni enerji araçları gibi yeni endüstrilere de destek olacak.

*Kapaktaki görsel: “Toprak Askerler”


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap