İtalya‘nın Bergamo şehrinde Olivo isimli bir adamın zamanında yaptıkları bugün bile konuşuluyor.

50 yaşlarında durumu oldukça iyi olan bu adamın kötü bir zaafı vardı. O fazlasıyla tutumlu bir insandı, yani cimriydi.

Vakanın yaşandığı tarihte, her tarafta olduğu gibi İtalya’da da ucuzluk mevcuttu. Ayda 20 liretle yani 1 Napolyon altınıyla bir hizmetçi tutmak mümkündü. Olivo, bu fedakarlığa katlanarak bir hizmetçi tutmuştu. Yemeğini o pişirir, evinin hizmetini görürdü.

Az para ile temin ettiği bu huzur ve rahattan memnun bir şekilde yaşarken bir sabah gazetede gözüne ilişen bir haber Olivo’nun keyfini bozdu. O zamanlar İtalya’da iş başındaki Giolitti Hükümeti’nin Maliye Bakanı hizmetçiler üzerine yeni bir vergi tarh etmişti. Bu, yılda birkaç liretten ibaret önemsiz bir vergiydi.Hizmetçiler üzerine yapılan vergi, Olivo’nun kalbine bir hançer saplanmış gibi tesir etti.

Her ne kadar güçlü ve varlıklı biri olsa da Olivo bu vergiden faydalanmamak için hizmetçisine evlilik teklif etme kararı aldı. Ve evlendiler. Ancak sıkıntılar yine de bitmedi.

Olivo mütevazi bir hizmetçi ile de evlenmiş olsa bazı masrafların arttığını gördüğünde, eşinin hizmetçi kaldığı takdirde kendisinin daha az zararlı çıkacağını düşünmeye başladı. Ve daha sonra aklını alan şeytani fikirler onu en uç noktaya itti.

Tüm bunların sonucunda Olivo karısını parça parça doğrayıp bir bavulun içine attı ve Cenova’daki bir limanda denizin dalgalarına emanet etti. Daha sonra tesadüfen İtalyan polisi tarafından bulunan bavul ve ceset parçaları, Olivo’nun içindeki saf insanı ortaya çıkardı ve gidip polise teslim oldu.

Fakat tesadüfe bakınız ki, Olivo aleyhine azami cezayı talep edecek mevkide olan savcı, çok vahim mahkeme hatası yaptı ve bu hata yüzünden jüri heyeti, Olivo’yu beraat ettirdi.

Bir şans eseri cezadan kurtulan Olivo, memleketine döndü. Artık hizmetçi lafını ağzına bile almadı. Ömrünün sonuna kadar tek başına bekar olarak yaşadı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap