Soğuk havalar etkisini göstermeye başladı. Eğer kurumaya müsait bir cildiniz var ise şimdiden çoğunuzun çeşitli önemler almaya başladığını hissediyor gibiyiz.

Güzel ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak herkesin özellikle de kadınların arzusudur. Bunun için cilde günlük bakım uygulamak ve çeşitli kremler kullanmak isteriz. Ancak Kaliforniya çıkışlı beslenme uzmanı Kimberly Snyder‘a göre güzel bir cilt için kremler kadar yiyecekler de etkili olabilir. Hem de çok hızlı bir biçimde!

Peki bu gıdalar neler? İsterseniz bu gıdaları şimdi hep birlikte inceleyelim.

1. Tatlı Patates

tatli_patatesin_faydalari_4861313

İçinde bulunan A ve C vitaminleri cildinizin daha parlak gözükmesini sağlar, kuruluğun önüne geçer.

2. Limon

Limon cilde yumuşaklık ve parlaklık kazandırır. Ve kırışıklık ve kahverengi lekelerin görünümünü azaltmak için de kullanılabilir. Bol kullandığınız limon suyu karaciğerinizi temizler ve toksinlerin de atılmasını sağlar. Bu da sizi daha sağlıklı bir cilde kavuşturur.

3. Badem

Badem içinde bulunan E vitamini yaşlanmayı büyük ölçüde geciktiriyor. Badem ayrıca antioksiden özelliğe de sahip. Bu da cildin kurumasının önüne geçer.

4. Chia tohumları

chia-tohumu-ne-ise-yarar

Son zamanlarda şeker tüketiminin önüne geçmek için kullanılan chia tohumları antioksidan açısından oldukça zengin. İçinde bulunan omega 3 sayesinde kalp sağlığını da olumlu yönde etkileyen chia tohumları daha taze bir cilde sahip olmanız için oldukça işinize yarayabilir.

5. Ananas

Ananas herhalde cildiniz için kullanabileceğiniz en mucizevi gıdalardan biri olabilir. Sindirim sistemini kolaylaştıran ananas vücuttan iltihap ve toksinin de kolayca atılmasını sağlıyor.

6. Pancar

pancar1

Pancar yaşlanmayı durdurmasıyla bilinen, güzellik dünyasında oldukça popüler bir gıda. İçinde bulunan potasyum ve magnezyum A vitamini ile bir araya gelerek hücre üretimini arttırabiliyor. Bu da cildin yenilenmesine katkı sunabiliyor.

7. İncir

İncirin bir tohumu bile vücuttan yüksek miktarda toksin atılmasını sağlayabiliyor. Kurutulmuş incir antioksidan bakımından en zengin kuru meyveler arasında yer almaktadır. Meyve kaynaklı antioksidanların özellikle göz sağlığının korunmasında sebze kaynaklı antioksidanlara göre daha etkili olduğu bilinmektedir.

8. Ispanak

C vitamini bakımından zengin olan ıspanak saçların sağlıklı uzamasını sağlarken cildi de nemlendiriyor. Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda A vitamini de var. Bu da cildiniz yeni hücreler üretmesine yardım eder, kuruluğu azaltır ve cildinizin parlak, genç görünmesini sağlar.

9. Hurma

Hurma hassas ciltler için direk tedavi olarak kullanılıyor. Protein, karbonhidrat ve yağ bir arada bulunduğu için hurma hem cildin yaşlanmasını geciktirir hem de cilde canlılık katar.

Kaynak: Vogue USA


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap