1960’larda Soğuk Savaş’ın kendini en kötü şekilde gösterdiği sıralarda, ülkeler bilgi için akıl almadık yöntemlere başvuruyordu.

Bunlardan biri de CIA’nın milyon dolarlar vererek yetiştirdiği casus kediler olmuştu.

Şu anda kullandığımız çoğu iletişim aracının bu dönemde geliştirildi. Bunca başarılı keşfin dışında Soğuk Savaş döneminde “komik” sayılabilecek yöntemler de sürekli enformasyon akışı için kullanıldı. Mesela CIAAcoustic Kitty” adını verdiği bir proje için 20 milyon dolar harcadı.

CIA tarafından başlatılan bu projede kediler Kremlin ve Sovyet elçiliklerine görevlendirilmek üzere yola çıkacaktı. Projede çalışan uzmanlar, kedileri davranışlar konusunda eğitti ve iletişim ekipmanlarını üstlerine yerleştirdi. Ancak beklenmedik bir şey oldu: Görev için Washington‘da Sovyet elçiliğine gönderilen ilk kediye bir taksi çarptı ve kedi hayatını kaybetti.

2000 yılında kamuoyu ile paylaşılan bu bilgi, o dönemde ülkelerin bilgi için her şeyi yapabileceklerinin en iyi göstergelerinden biri oldu.

Kediler dışında CIA‘da güvercinler, yarasalar ve yunuslar da casus olarak kullanıldı. Yunuslar ne için kullanıldı diye merak ediyorsanız söyleyelim: Başarı ile yetiştirilen bu hayvanlar deniz mayınlarının saptanmasında kullanılmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap