Rekabet Kurulu, dün haksız rekabete yol açtıkları iddiasıyla demir çelik devleri hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Soruşturma açılan şirketlerden biri olan  Kardemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ceza yaptırımıyla karşı karşıya olmadıklarını vurguladı.

Kanun ihlali olarak yorumlanmamalıdır

Şirketin, Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, demir çelik sektöründe 4054 Sayılı Kanun’un 4, 6. ve 7. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak, sektörde ticari faaliyette bulunan bazı şirketlerin yanı sıra Kardemir hakkında da soruşturma açıldığının Rekabet Kurumu tarafından dün bildirildiği belirtildi.

Şirket tarafından yapılan açıklama;

Bilindiği üzere Rekabet Kurulu tarafından soruşturma açılması, soruşturmaya konu teşebbüslerin 4054 Sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımıyla karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanmamalıdır. Konuya ilişkin gelişmeler Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde kamuya duyurulacaktır.

Daha önce soruşturmaya gerek görülmemişti

Rekabet Kurul’un sitesinde konu ile ilgili şu bilgiye yer verildi;

Daha önce bahse konu şikayet nedeniyle yapılan önaraştırmada, Kardemir Karabük Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş., Çağ Çelik Demir Çelik Endüstri A.Ş., Çelsentaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş., Yolbulanlar Nakl. ve Tic. A.Ş.’nin demir çelik piyasasındaki faaliyetleri incelenmiş, 27.01.2011 tarihinde, 11-06/101-34 sayı ile şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verilmişti. Ancak anılan Kurul kararı Danıştay 13. Dairesinin 22.03.2016 tarih ve 2011/2373 E.; 2016/777 K. sayılı kararı ile iptal edildi.

Soruşturma açılan şirketler

Kurul’un sitesinde yer alan bilgilere göre, rekabet soruşturması açılan firmalar diğer firmalar şu şekilde; Çağ Çelik Demir Çelik Endüstri A.Ş., Çelsantaş Çelik Mamulleri San. ve Tic. A.Ş., Yolbulan Demir San. ve Tic. A.Ş. ve Yolbulanlar Nakl. ve Tic. A.Ş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap