İş dünyasının üst düzey yöneticileri, tatil veya iş amacıyla dünyanın pek çok ülkesine seyahat ediyor ve birçok şehir görüyor. Bu şehirlerden bazılarıysa onlar için unutulmaz oluyor. Capital dergisi de iş dünyasının “Evliya Çelebi”lerine o özel şehirlerini sordu.

İşte yöneticilerin favori şehirleri…

1. Sidney, Avustralya

Panorama image of sunset moments over Sydney skyline.

Teradata Türkiye Ülke Müdürü Gamze Aydın, büyülendiği Sidney için “Dünya hemen hemen ayak basmadığım kıta yok ama hiçbirinde "Ben bu şehirde yaşamak istiyorum" demedim, "Ta ki Sidney’e gidene kadar” ifadelerini kullanıyor. Sidney’in doğallığından, insanlarının samimiyetinden etkilenen Aydın, Bondi Plajı’nı görülmesi gerektiğini ve Quay Restoranı’nda yemek yenmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Sidney’in uzak ve pahalı olmak gibi iki dezavantajı olduğunu düşünen Aydın, “Bir kahveye normal bir yerde 20 dolar verebilirsiniz” diyor.

2. Havana, Küba

Classic American cars on Havana street

Ülkeye olan hayranlığını “Küba’yı anlatabilmek için ciltler dolusu kitap yazmak gerekir” cümlesiyle özetleyen Kütahya Porselen’in başkanı Nafi Güral, “Küba’yı görmek isteyenler acele etmeli, zira ilk 20 yıl önce gördüğüm Havana’nın gizemi, modernleşme sürecine girmiş. İyi ki gizemli Küba’yı zamanında görmüşüm” diyor. Havana’ya son ziyaretini Aralık 2015’te yapan Güral, en etkilendiğim şeylerden biri, sahildeki en önemli bulvar üzerinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk büstü. Restoran olarak da adını ünlü müzik topluluğu Buena Vista’dan alan Buena Vista Social Club’ı tavsiye ederim. Havana’da pek çok restoranda yemek yedik ama burası hem mutfağı hem ambiyansıyla müthiş…” diyor.

Gitmeyi düşünenlere sadece Havana’yla sınırlı kalmamalarını Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara ve Guantanamo’yu da görmelerini öneriyor.

3. New York, ABD

new york city aerial view of the downtown

Favori şehrinin New York olduğunu söyleyen Saica Ülke Müdürü Kaan Özkan, “Hem dünya ekonomisinin merkezi olması sebebiyle hareketliliği hem de İstanbul gibi her an sürprizlere açık oluşu beni etkiliyor. Her an, her yerde bir yıldızla karşılaşmanız mümkün. Akşam tiyatroya gidip Al Pacino’yu canlı seyredebilirsiniz. Wall Street’te dünya ekonomisini aynı gün değiştiren gelişmelere şahit olabilirsiniz. Bir caddede yürürken karşınıza olağanüstü sesi olan bir sokak sanatçısı çıkabilir” diyor.

“En sevdiğim restoran Robert de Niro’nun sahibi olduğu Locanda Verde” diyen Özkan, mekanda New York’a göre mantıklı fiyatlarla çok lezzetli yemekler yiyebileceğinizi düşünüyor.

4. Tokyo, Japonya

Shibuya Crossing in Tokyo

Toshiba TNB CEO’su Aytaç Biter, “gezip gördüğüm en etkileyici şehirlerin başında Tokyo geliyor. İnsana verilen değer, insanların birbirine duyduğu saygı, gelişmiş teknolojiler ve olağanüstü doğa beni oldukça etkiliyor. Oldukça kalabalık ancak müthiş düzenli bir şehir; kültür, tarih, alışveriş, eğlence ve yemek hepsi bir arada…” diye tanımlıyor şehri.

Gitmeyi düşünenlere favori restoranı Sushi Kanesaka’yı tavsiye eden Biter, Tsukiji Balık Pazarı, her türlü elektronik cihaza ev sahipliği yapan Akihabara ve rüya gibi tasarlanmış Japon bahçelerden çok etkilendiğini dile getiriyor.

5. Barselona, İspanya

Barcelona, Spain - July 3, 2016: Colonnade of park Guell in Barcelona, Spain. People are walking inside tunnel.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, “gezdiğim şehirlerarasında en sevdiğim Barselona. Çünkü sanatın, eğlencenin ve aynı zamanda gurme restoranların değer kattığı güzel ve sıcak bir kent. Akdeniz, Avrupa ve yerel Katalan kültürlerinin hem ayrıştığı hem bir arada bulunduğu bir şehir olması beni çok etkiliyor” diyor.

Tapas’larıyla ünlü şehirde en sevdiği mekanların Calpep Tapas ve Passadis Del Pep Restoran olduğunu dile getiren Biter, Picasso Müzesi ve Gaudi’nin eserlerinden çok etkilendiğini söylüyor.

6. Floransa, İtalya

Medieval Borough in Tuscany

Akdeniz şehirlerine hayran olan isimlerden biri de Generali Sigorta’nın genel müdürü Mine Ayhan, “Gezdiğim ülkeler arasına en çok etkilendiğim şehir Floransa oldu. İtalya denilince akla önce genellikle Roma ve Venedik gelir, ancak Floransa tarihi güzellikleri, sakinliği, müzeleri, Arno Nehri’nin huzuru, Rönesans’ın izleri ve enfes İtalyan yemekleriyle beni bir başka etkiledi. Burada en çok Uffizi Müzesi’nden etkilendim” diyor.

Ayhan’ın favori restoranıysa, “gerçek Toskana mutfağının en iyi örneği olarak gösterilen” sözleriyle ifade ettiği Cibreo.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap