Yıllar içerisinde CEO’lar şirketler üzerindeki hakimiyetlerini iyiden iyiye belli etse de yeni yapılan bir araştırma bunun şirketlere pek de faydalı olmadığını söylüyor.

CFA Institute’te yapılan bir araştırmaya göre CEO maaşları 13 yıl içerisinde yüzde 82 arttı fakat bu oran şirketlere pek de fayda sağlamış gibi gözükmüyor. Şirketler 13 sene içerisinde artan CEO maaşlarına karşın yatırımcılara sağlanan kar oranında sadece yüzde 1 artış sağlamış.

Ortalama bir CEO 1.5 milyon pound civarında bir kazanç sağlarken, bu ücret ülkelerin içerisinde bulunduğu ekonomik durumlara göre de değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, 2008-2009 yıllarında ekonomik kriz ile düşüşe geçen maaşlar, ülkeler ekonomik krizden çıktığında tekrar yükselme eğilimi gösteriyor.

Araştırma, şirketlerin ortalama “ekonomik kar”ların yatırımcılara dönüş sağlayan gelirden ortalama arttırılan paranın çıkartılmasıyla hesaplandığının bilgisini de veriyor.

İngiltere’de 2015 yılında büyük şirketlerin CEO’larının aldığı ortalama maaş ise 5.5 milyon pound olarak dikkat çekiyor. Ağustos ayında High Pay Centre’ın yaptığı araştırmada ise maaşların geçen seneye göre yüzde 10’luk bir artış gösterdiği vurgulandı.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap