Yapılan araştırmalar kadınların çay tüketiminde genlerinde gerçekleşen kimyasal etkileşimden dolayı çay bileşenlerinin kanser ve östrojen metabolizmasıyla etkileşime girerek hastalıkların gelişim seyrinin değiştiğini saptadı.

Epigenetik değişiklikler, genlerimize girişi sağlayan ya da durduran kimyasal değişiklerdir. Bu değişiklikleri inceleyen Uppsala Üniversitesi, Human Molecular Genetics dergisinde yayımlanan makalesinde, kadınlarda çay tüketimi kanser ve östrojen metabolizması ile etkileşime giren genler üzerinde epigenetik değişiklikler olduğunu açıkladı.

Çevresel faktörler ve beslenme biçimi, sigara kullanımı gibi kimyasal değişkenlerin epigenetik değişikliklere neden olabileceği biliniyordu ancak yapılan bu araştırmada çay ve kahve tüketiminin yol açtığı değişiklikler saptandı. Bu değişiklikler erkek ve kadınları farklı oranlarda etkilediği de ortaya çıktı. Kadınlar çayın gösterdiği epigenetik değişiklikleri erkeklerden daha yoğun yaşadılar. Ancak kahve tüketiminde böyle bir sonuca ulaşılamadı.

Yeni çalışmalara ve araştırmalara ihtiyacımız olsa da bu konuda ulaşılan sonuç kanser ve östrojen metabolizmasında çaydaki farmakolojik olarak aktif bileşenlerin rolü vurgulanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap