Singapur Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, düzenli çay içen bireylerin hafıza kaybı risklerinin, içmeyenlere göre %50 az olduğu tespit edildi.

Singapur Ulusal Üniversitesi, Yong Loo Lin Tıp Fakültesi 957 Çinli üzerinde yaptığı araştırmada hafıza kaybı konusunda önemli bulgulara ulaşıtı. Araştırmanın sonuçlarına göre düzenli çay içmek alzheimer hastalarında %86’ya dek, normal bireylerde ise hafıza kaybı riskini %50’ye dek azaltıyor.

Journal of Nutrition Health & Aging‘de yayımlanan araştırmaya göre denekler 5 ve 6 yıl boyunca düzenli çay içmiş ve bilinçsel algı düzeylerini yılda 2 kez kontrol ettirmiş. Araştırmada dış etkenlerin de dikkate alınması için deneklerden yaşam şekli, sağlık durumu, fiziksel ve sosyal aktiviteleri konusunda da bilgi istenmiş.

Hafıza kaybı ve alzheimer hastalığı tedavilerinin pahalı olmasına rağmen sonuç vermediği çağımızda araştırmaya ilgi ise çok yoğun. Bu derece ucuz bir yolla %50 ila %86 oranında hafızayı koruyabilme ihtimali, Uzak Doğu insanının oldukça ilgisinin çekmiş durumda.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap