Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü, İstanbul Bilim Üniversitesi eski rektörü ve İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları öğretim üyesi, kalp ve iç hastalıkları uzmanı Canan Karatay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla tekrar gündeme gelerek herkesi şaşırtmayı başardı. 

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yaptığı açıklamalarda, "Domates meyvedir. Ama biz sebze olarak ayırmışız. Çok fazla tüketildiğinde özellikle Haziran ve Temmuz ayında hastalarımın hem şekerleri hem de ürik asitleri yükselir" açıklamalarında bulunarak oldukça önemli bir konuya dikkat çekti. 

Uzun yıllardır sebze olarak kabul edilen domatesin bilinenin aksine bir meyve olduğunu ve aşırı tüketiminde vücuttaki şeker seviyesinin yükselebileceğini belirtti. Tarım zehirlerinin bütün hastalıklarının sebebi olduğunu ve mevsimi olmayan meyve, sebzelerin ilaçlı tarım zehiriyle büyütüldüğüne de dikkat çeken Karatay, sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi gerektiği konusuna da ayrıca değindi. 

İlaçlı tarım ürünü sebze ve meyvelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Karatay konu hakkında, "Şimdi bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz halen yeşil. Benim gibi yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız" ifadelerini kullandı. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap