Cambridge Üniversitesi tarih fakültesinden duyurulan bir açıklamada, cinsiyetler arasındaki eşitsizliğin azalması için daha saydam bir dil kullanılması gerektiği belirtildi.

Cambridge Üniversitesi’ndeki yetkililer, ‘beceri’, ‘kusursuz’ ve ‘dahi’ gibi kelimelerin kullanılmasıyla birlikte, öğrencilerin çalışmalarının etkilendiği ifade edildi. Buna sebep olarak ise bütün bu kelimelerin erkekliği çağrıştırmasına dikkat çekildi.

İngiltere tarihi üzerine dersler veren akademisyen Lucy Delap, tarih fakültesinde buna benzer kelimelerin kullanırken özen gösterildiğini ve “cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapan” kelimelerin kullanılmamasına çabalandığını belirtti.

Delap yaptığı açıklamada “Kullanılan bazı kelimelerin- özellikle dahi gibi- entelektüel tarihi bir hayli öncelere dayandığından, fark edilmese de kültürel olarak erkekliğe atfedildiği anlaşılamıyor” ifadelerini kullandı.

Cinsiyet tarihi üzerine yoğunlaşan Delap, erkeklerin ilk tercih olarak Oxford ve Cambridge gibi köklü üniversitelere girebilmelerini kız öğrencilerin erkeklerin baskın olduğu bir çevrede yetişmesiyle ilişkilendirdiğini de ekledi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap