Çamaşır makinelerinde sarsıntıyı önlemek için beton kullanılması, gerek üretici, gerekse tüketici tarafında sorunlara neden oluyor. Artık plastik yapılar, betonların yerini alabilir.

Çamaşır makineleri, beyaz eşya sınıfında bulunan ürünler arasında en ağırlarından biri olma özelliğinde. Bu ağırlığın önemli bir kısmı, büküm döngüleri sırasında makinenin sabit kalmasına yardımcı olmak için içerisine yerleştirilen beton bloklardan kaynaklanmakta. Nottingham Trent Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, beton bloklarla aynı görevi yapabilecek plastik bir yapı geliştirdi.

Birleşik Krallık'ta satışa sunulan ortalama ön yüklü çamaşır makineleri, 65-75 kg ağırlıkta oluyor ve bu ağırlığın 25 kg’lık kısmını beton bloklar oluşturuyor. Araştırmacılar, bu beton blokların yerine plastik yapıların kullanılması ile çamaşır makinelerinin ağırlığının yüzde 30 oranında azalacağını ve nakliyat masraflarında tasarruf sağlanacağını belirtiyor.

Ekibin ürettiği plastik yapı yaklaşık 3 kg’lık ağırlığa sahip. Nakliye sonrasında yapının içi su ile dolduruluyor ve beton yapının yaptığı işlevi aynı şekilde yerine getirebiliyor.

Beton yapının öz ağırlığının daha yoğun olmasından dolayı, plastik yapı daha büyük yapılarak daha fazla su alabilmesi sağlanmış. Araştırmacılar, İngiltere'de her yıl 3.5 milyon çamaşır makinesinin satıldığını ve beton blokların değiştirilmesi ile karbondioksit salınımının her yıl 45.000 ton ve aynı zamanda nakliye sırasındaki yakıt tüketiminin yaklaşık 184.000 litre azaltılacağı belirtiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap