Birçok insan ofislerin kendileri için en sağlıklı bir hayat tarzı için en uygun yer olmadığını düşünüyordur. Arkadaşınızın masasındaki atıştırmalıklar, masa başında oturduğunuz uzun saatler ve toplantı öncesi geçiştirdiğiniz öğlen yemekleri sizi daha sağlıksız bir hayata sürükleyebilir.

Bunun yanı sıra stres ve yorgunluk iş yerlerindeki en önemli problemlerin başında geliyor. Günlük işlerinize yoğunlaşmak stresli anlarda daha zor olduğunu gözlemlemişsinizdir. Sağlıklı alışkanlıklar kazanmanız için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizin için derledik.

1- Öğünlerinize dikkat edin

Her öğün atladığınız zaman, kan şekerinizin düştüğünü ve bu yüzden metabolizmanızın yavaşladığını aklınızdan çıkarmayın. Vücudunuz bağışıklık sistemini baskılayarak enerji saklamak isteyecektir. Bu da iş yerinde sizi daha da aşağı çekebilir.

Öğün atlarsanız, baş ağrıları, yorgunluk ya da virüs kapma ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Uzun vadede ise sağlıksız beslenme iltihaplanma, eklem ağrısı, kalp rahatsızlıkları, daha da kötüsü kansere bile yol açabilir. Bu yüzden günde üç öğün yediğinizden emin olun ve kendinizi daha dinç tutmaya çalışın.

Grilled Halibut with Spinach, leeks and Pine Nuts - Photographed on Hasselblad H3D2-39mb Camera

2- Kahvenizin yerini su ya da çayla değiştirin

Gün içinde dehidrasyona uğramamanın en iyi yolu önerilen miktarda suyu içmenizdir. Su depolamak vücudunuzu daha sağlıklı yaptığı gibi cildinizi, eklemlerinizi ve kaslarınızı da iyi yönde etkileyecektir. Su şişenizin içine atacağınız bir nane yaprağı ya da bir dilim limon ile daha iyi verim almanız da mümkün.

Bol su içmeyi sevmeyenlerdenseniz, şekersiz bir çay ya da taze meyve suyu iyi bir alternatif olacaktır.

Kafein fazlası vücudunuzda anksiyete, baş dönmesi, çarpıntı gibi rahatsızlıklara yol açabilir ve bu da sizi iş yerinde zor durumda bırakabilir.

 3- Uykunuza dikkat edin

Çoğu zaman yorgun kalkıyorsanız siz de büyük ihtimal yeterli miktarda uyku alamıyorsunuzdur. Eğer gece içinde uyanıp sırt ya da boyun ağrısı hissediyorsanız durum daha da kötü olabilir.

İyi bir uyku yaratıcı bir günün de anahtarıdır. Bu yüzden günde sekiz saat, karanlık bir odada uyuyarak sağlınıza gereken özeni gösterebilirsiniz. Karanlık bir odada uyumanızın daha sağlıklı olmasının sebebi ise beyninizin gerekli melatonini salgılayabilmesidir.

Wake up of an asleep girl stopping alarm clock on the bed in the morning

 4- Düzenli egzersiz yapın

Ertesi güne yetiştirmeniz gereken bir sunum varsa akşamki spor programınızı erteleyebilirsiniz fakat bunu sık sık tekrarlarsanız uzun vadede sizi daha yorgun bir vücut bekliyor olacaktır.

Masa başında çalışmanız gerekiyorsa bacaklarınızı ve sırtınızı düzenli olarak esnetmek iyi bir seçenek olacaktır.

İşinizle evinizin arası yakınsa ofisinize bisiklet sürerek gitmek sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Eğer otobüs kullanıyorsanız bir durak önce inip yürüyerek de bu açığı kapayabilirsiniz.

5- Göz kontrollerinizi aksatmayın

Uzun bir süre bilgisayara bakıyorsanız görme problemlerinden şikayetçi olmanız da kaçınılmaz olacaktır. Görme sorunlarınızın ilerlemesinin tek sorunu bilgisayara bakmak değil. Kötü bir oturuşunuz varsa dik durarak çalışmak çok daha faydalı olabilir.

Bu yüzden gözlerinizi yılda iki kere kontrol ettirip gözünüze gereken özeni gösterebilirsiniz.

Ophthalmologist doctor with the snellen chart


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap