ABD‘de yapılan bir araştırmaya göre çalışanların yalnızca yüzde 7’si iş yerlerinden çalışırken daha verimli olabildiğini söyledi.

FlexJobs.com‘da yapılan bir anket üzerinden çalışanlara yöneltilen sorular sonucunda, uzaktan çalışanların yüzde 93’ü daha verimli olduklarını ifade etti.

Uzmanlar bu durumunun nedenini ise kültürel gerekçelere bağladı. Onlara göre özellikle y nesli uzaktan çalışma fikrine oldukça sıcak bakıyor. Bu nedenle işyerlerinin birçoğunda bu tür bir çalışma modeli artık normal olarak karşılanıyor.

Şirketlerin aslında uzaktan çalışma fikrine bakış açıları son 10 yıldır değişmiş durumda. Öncesinde çoğu şirket giderlerinden kısmak maksadıyla uzaktan çalışma modelini desteklerken son zamanlarda bu düşünce ‘kartopu etkisi‘ altına girip tamamiyle bambaşka bir yola saptı. Artık şirketler çalışanlarının konforlarını daha yüksek tutabilmek adına bu yolu tercih ediyor.

Aynı anket içinde çalışanlara elbette neden uzaktan çalışmanın daha iyi olduğu da soruldu. Çoklu yanıtların verilebildiği sorunun sonuçlarına göre çalışanaların yüzde 79’u çalışma hayatı dengesini tutturabilmek için rahat bulduğunu ifade ederken yüzde 52’si ailelerini, yüzde 48’i zaman kaybını önlemek, yüzde 47’si ise stresi hafifletmek için bunu tercih ettiklerini ifade etti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap