Günlük hayatlarının büyük bir bölümünü iş yerlerinde geçiren insanların, verimliliğini artırmanın en önemli yolu çalışma ortamlarının iyi bir şekilde tasarlanmasından geçiyor. Çünkü araştırmalar, çalışanların motivasyonu yerinde değilse, sağladığı iş gücünün de yeterli olmadığını, moral ve motivasyonu yükseldikçe verimliliğin artığını gösteriyor. Yurt dışındaki şirketler, akıllı ve sağlıklı ofislerin önemini anlamışken Türkiye henüz bunu yakalayabilmiş değil. Ancak bu konuda yeni yeni çalışmalar yapılmaya başlanmış durumda.

Peki, çalışanların motivasyonun artırmak için ofislerde ne gibi düzenlemeler yapılmalı.

1. Akıllı ofisler

Cropped shot of a young computer programmer looking through data

Akıllı ofislerin çalışanlar üzerinde olumlu anlamda etkileri olduğu biliniyor. Daha teknolojik ve modern ofislerde çalışan insanların işine bağlılığı ve motivasyonu, standart ofislerde çalışan kişilere kıyasla daha yüksek oluyor. Dünyada her dört çalışandan biri iş yerinde kendilerine sunulan teknolojiden etkilendiklerini, üretkenliklerini artıracak daha iyi teknolojilerin sunulması durumunda yeni bir işe geçmeyi düşünebileceklerini söylüyor.

2. Temiz hava ve gürültüsüz ortam

Mekanın fiziksel tasarımı, çalışanların ruhsal ve bedensel sağlığı üzerinde etkisi büyük. Havasız, kötü aydınlatmalı, gürültülü ve hijyenik olmayan bir ofis, çalışanları rahatsız ettiği gibi çalışma isteğini de yok ediyor. Taze hava, ofis ekipmanlarının kusursuz olması ayrıca ışık seviyesinin farklı iş dallarına göre ayarlanması verimliliği artırıyor.

3. Dekorasyon rengi

Beyaz ve gri gibi renkler çalışanlar üzerinde hapishanedeymiş hissi uyandırıyor. Ofis dekorasyonunda bu renkleri kullanmak isteyenlerin yer yer farklı renkler tercih etmesi gerekiyor. Uzmanların dinlendirici renk olarak kabul ettiği mavi ve motivasyon artırdığını belirttiği yeşil renge dekorasyonda yer verilebilir. Bu çalışanların verimliliğini arttırdığı gibi dekoratif açıdan da şık duracaktır.

4. Spor ve sanat faaliyetleri

Gün boyunca iş ve işin stresleriyle uğraşmak insanları yoruyor. Onları “sadece çalışmak için yaşadıkları” hissinde uzaklaştırmak adına fiziksel koşullar müsaitse, çalışma alanlarının bir kısmını spor ya da farklı faaliyetlerde bulunacağı alanlara dönüştürmek gerekiyor. Gün içinde işten bunalan ve verimi düşen çalışan, molalarında bu tür faaliyetler yaparak motivasyonunu geri kazanıyor.

Sürekli olarak spor ya da oyun alanı olarak kullanılabilecek yer yoksa, kurumsal yapı içinde organize edilecek kurs ve sanatsal faaliyetler düzenlenebilir. Bu çalışmalar sonucu ürettikleri ürün şirket bünyesinde sergilenmesi onları olumlu yönde etkiliyor.

5. Sosyal olanaklar

Tüm bunların yanında sanki sosyal hayatın içindeymiş hissi uyandıracak mekanlara yer vererek motivasyonlarını geri kazanmaları için gereken ortamı sağlanabilir. Çünkü insanlar iş dışında sohbet etmek, kahvelerini içerken kitap okuyup zihinlerini boşaltmak isteyebilirler. Fiziki şartlar elverişliyse yeşilliklerle dolu bir açık alan ya da sevimli kafeleri andıran şık dekorasyonlu kafeler oluşturulabilir. Yine çalışma alanın şartlarının uygunluğuna göre satış yapılan noktalar oluşturulabilir. Hiçbirine imkan yoksa yemek yedikleri alan onlara enerji verecek şekilde dekore edilebilir. İş yerlerindeki bu tür ortamlar günün daha verimli geçmesini sağlıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap