Dünya genelinde çalışanların çoğunluğu gelecekteki gelişmeler nedeniyle işini kaybetmekten korkmuyor, tecrübeleriyle yarıştan sıyrılacaklarını düşünüyorlar. Bu nedenle de önümüzdeki yıllarda şirketlerin İK stratejilerini ve kurumsal eğitim planlarını şekillendirirken, çalışanlarını “kendini geliştirmenin gerekliliği” konusunda da teşvik etmesi gerekecek gibi görünüyor.

Genellikle kariyer ve iş gücü danışmanlığı yapan, global bir şirket olan Manpower Group, geçtiğimiz günlerde Poltio tarafından yapılan ve 6.000  kişinin yanıtladığı anketin sonuçları ile “Belirsizlik Dönemlerinde İstihdam Planları” raporunu yayınladı.

Manpower Group’un bu  raporuna göre, çalışanların %68’i yeni nesil ve gelecekteki gelişmeler nedeniyle işini kaybetmekten korkmuyor ve %55’i tecrübelerine güvenerek kendini geliştirmek adına bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor.

Teknolojinin hızlı dönüşümü ile teknolojik oyuncuların oyun alanına dahil olması, iş dünyasındaki geçerli ve ihtiyaç duyulan becerileri değiştirirken, dijital dönüşüm çağında bu değişim, gelmiş geçmiş en yüksek hıza ulaşmış durumda. Manpower Group’un raporuna göre ise bu dönüşüme ayak uydurmak için şirketler, ellerindeki mevcut iş gücünü geliştirmeyi ve güncel ihtiyaçlara uyumlu hale getirmeyi hedefleyen bir plan yapmalılar; zira şirketler gelecekteki jeopolitik değişimler konusunda tahmin yürütemese de, iş gücü stratejilerini onları bekleyen belirsizliğe hazır hale getirebilir.

İşletmelerin belirsizlikler karşısında güçlü bir iş gücü planı yapabilmek için, çalışanlarının yeni beceriler kazanmaya ve eğitime açık olması gerektiği belirtiliyor. Nitekim değişen koşullar karşısında işverenler, kendi çalışanlarını eğiterek ve geliştirerek çağa ayak uydurmaya çalışıyor; ancak Türkiye’de Poltio sosyal anket platformunun yaptığı ve 6 bin’den fazla kişinin yanıtladığı anket sonuçlarına göre çalışanlar tarafında durum çok farklı.

Anket sonuçlarına göre, şu anda herhangi bir yerde çalışan kişilerin %68’i, yeni nesil ve gelecekteki gelişmeler nedeniyle işini kaybetmekten korkmuyor ve %55’i tecrübelerine güvenerek kendini geliştirmek adına bir şey yapmaya ihtiyaç duymuyor.

Bu gibi nedenlerle işini kaybetmekten korkan %45’lik kesim ise eğitimler alarak (% 22), daha çok çalışarak (% 16) ve yabancı dil öğrenerek (%7) işveren gözündeki değerini korumaya çalışıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap