Çalışanların işe olan bağlılığı ve enerjisini artırmakta sosyal olanakların etkisi büyük. Bunu farkına varan dünya devleri sosyal haklar konusunda birbiriyle yarışıyor. Çalışanlarına, yıllık 2000 bin dolar tatil parası veren de var, babalara bile bir yıllık ücretli doğum izni tanıyan da…

Business Insider, Glassdoor verilerine göre çalışanlarına sağladığı sosyal imkanları özel sağlık sigortasından ileriye götüren şirketleri derledi…

1. Google, hayatını kaybeden çalışanının maaşının yarısını dul kalan eşine 10 yıl boyunca ödüyor.

2. ABD’nin dev film kiralama şirketi Netflix, yeni anne – baba olmuş çalışanlarına bir yıl izin veriyor. İzin dönüşüyse tam ya da yarı zamanlı çalışma seçenekleri ve ihtiyaçları olduğuna izine ayrılma olanağı sunuyor.

netflix

3. Rei, çalışanlarına yıllık izin haricinde 2 günlük ekstra ücretli izin veriyor. “Yay Days” denilen bu günlerde çalışanlar, en sevdikleri outdoor aktivitelerini gerçekleştiriyor.

yay-das

4. Salesforce çalışanları, yılda 6 günlük ekstra ücretli izne sahip. “Gönüllülük çalışması”na katılabilmeleri için verilen iznin yanı sıra istedikleri STK’ya bağışlamaları için 1000 dolar alıyorlar.

salesforce

5. Facebook, yeni bebek sahibi olan çalışanlarına 4000 dolar Bebek primi veriyor.

facebook-family

6. Spotify çalışanlarına 6 aylık annelik ve babalık izni veriyor. İşe dönüşlerinde ise bir aylık çalışma saati esnekliği sağlıyor. Çocuk sahibi olmakta sorun yaşayan çalışanlarının da masraflarını karşılıyor.

spotify

7. Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) çalışanları, 2 haftada bir cuma günleri izin yapıyor ve bu günlere Panda Cumaları (Panda Fridays) deniyor.

pwc

8. Glasdoor’a göre 2016’da çalışmak için en iyi şirket kabul edilen Airbnb, çalışanlarına dünyanın herhangi bir yerindeki Airbnb evinde kalma imkanı ve yıllık 2 bin dolar hediye ediyor. Gönüllerince tatil yapma imkanı olan Airbnb çalışanlarını düşünüce Glasdoor, pek de haksız sayılmaz.

airbnb

9. Price Waterhouse Coopers (PWC), çalışanlarına öğrenim kredilerini ödeyebilmeleri için yıllık 1200 dolarlık destek veriyor.

10. Pinterest, çalışanlarına 3 aylık doğum izni ve izin dönüşü bir ay yarı zamanlı çalışma imkanı sağlıyor. Ayrıca çalışanlarına işe geri dönüşlerini kolaylıkla planlayabilmeleri için ikişer kez danışmanlık hizmeti veriyor.

pinterest

11. Snowboard üreten Burton, çalışanlarına sezonluk kayak merkezi üyeliği ve kayak tatili yapabilmeleri için ekstra izin veriyor.

snow

12. Twilio, çalışanlarına e-kitap okuyucuyu tablet olarak bilinen Kindle ve elektronik kitap indirebilmeleri için aylık 30 dolarlık çek hediye ediyor.

twilio-books

13. Türkiye’de öğle yemeği birçok kurum tarafından karşılandığı için bu fırsat size pek cazip gelmeyebilir. Ama Twitter, ABD ve Avrupa bunu yapan nadir firmalardan. Türkiye şartlarını bile zorlayan Twitter, çalışanlarına günde üç öğün yemek veriyor. Bu sizi tatmin etmediyse şirket, ücretsiz akupunktur hizmeti ve doğaçlama tiyatro kursu da sağlıyor.

twitter

14. Listenin en sıra dışı desteği LGBTI konusunda hassas olan Accenture şirketinden geliyor. Cinsiyet değiştirmek isteyen çalışanlarının ameliyat masraflarının tamamını karşılayan şirket, bunu LGBTI haklarına gösterdiği saygı çerçevesinde yapıyor.

15. Walt Disney, çalışanlarına Disneyland parklarına ücretsiz giriş hakkı ile otellerde ve hediyelik WD ürünlerinde indirim ayrıcalığı tanıyor.

16. Evernote, çalışanları için özel kurslar düzenliyor. Evernote Akademi programı altında düzenlenen kurslar sayesinde çalışanlar, acıbadem kurabiyesi yapmayı bile öğreniyor.

evernote

17. Epic System Corporation çalışanları, şirkette 5 yılını tamamlamışlarsa yaratıcılıklarını geliştirebilmeleri için yılda dört haftalık ücretli izin kullanabiliyor.

epic-systems

18. Adobe, çalışanlarının dinlenebilmesi için Aralık ayında bir hafta ve yaz döneminde bir hafta şirketi kapatıyor.

adobe-required-time-off

19. Asana çalışanları kendilerine özel yöneticilik ve yaşam koçluğu hizmetinden faydalanabiliyor.

asana

20. Zillow’da çalışan kadınlar, emzirme döneminde seyahat etmek zorunda kalırsa şirket anne sütünün hızlı kargo masraflarını karşılıyor.

zillow


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap