Dijital dönüşüm, hayatı baştan ayağa değiştiriyor. Şirketlerin geleceğini, bu değişime çalışanların katılımıyla göstereceği uyuma bağlayan Müge Yalçın, “bu uyum için de eğitim şart. Başta üst düzey yönetim olmak üzere tüm çalışanların yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmesi, eğitimlerde de birey için özelleştirilmiş ve disiplinler arası bakış kazandırıcı programlar gerekiyor” dedi.

Dijital dönüşüm, hayatın her alanında yaşanan kökten değişimin adı oldu. Devrim niteliğindeki bu dönüşüm, üretim süreçlerini, pazarlamayı ve tüketim şekillerini değiştirdi. Son on yılda iş dünyasının yönünü, bu dönüşüme liderlik edenlerin başarı hikayeleri belirledi. Brand Finance tarafından hazırlanan dünyanın en değerli markaları listesinde; Amazon, Apple, Google, Samsung, Facebok, Microsoft gibi dijital dönüşümün bayrak taşıyıcıları liderliği ele geçirdi.

Çalışanlar dijital dönüşüme hazırlanıyor

Bugün dijital dönüşüm, iş dünyası için sürdürülebilirliğin ilk şartları arasında yerini aldı. Bu dönüşümün şirket içinde bir lideri olmalı mı, ne zaman başlamalı, ne kadar hızlı olmalı gibi konular artık tartışılmıyor. Şirketlerin bağımsız yönetim kurulu üyesi ve üst düzey yönetici ihtiyacına cevap vermek amacıyla danışmanlık hizmeti sunan MY Executive’in Kurucu Ortağı Müge Yalçın, bugün iş dünyasının gündemindeki öncelikli konunun, çalışanları dijital dönüşüme hazırlamak olduğunu vurguluyor.

Müge Yalçın, “bundan iki yıl önce, 2016’da MY Executive yayınları arasında basımını gerçekleştirdiğimiz Dijital Dönüşüm Direktörleri kitabında yer alan röportajlarda, bu dönüşümü şirkette kimin yöneteceği, bilişim teknolojileri mi yoksa pazarlama alanında mı uzman olması gerektiği öne çıkan konulardı. Şirketler bu evreleri aştı. Dijital dönüşüm, şirketlerin tepe yönetimden en alt kademelerine kadar her katmana nüfuz etmiş durumda. Bugün şirketler, insan kaynağını hangi eğitimlerle yarına hazırlaması gerektiğini planlıyor. Robotlar ve yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında şirketler sahip olduğu insan kaynağını daha verimli değerlendirebileceği yollar arıyor” dedi.

Öncelik yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmek

Şirketlerin çalışanlarına yeni yetkinlikler kazandırmaya yönelik eğitimlerin de bu arayışın sonucu olarak ortaya çıktığını belirten Yalçın, “bu dönemde en önemli konunun, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmek olduğuna inanıyorum. Bilgi her yerde, her an elimizin altında. Bilgiye ulaşmak çok kolay. Üstelik bilgi, katlanarak artıyor. Bu nedenle hayat boyu öğrenme kavramı günümüzde hızla yükseliyor. Danışmanlığını yaptığım birçok üst düzey yönetici günlük mesailerinin bir bölümünü yeni şeyler öğrenmeye ayırıyor. Bu sürenin günde bir saatten üç saate kadar çıktığı örnekler biliyorum.

Öğrenmeye ayrılan bu süre, onları ayakta tutuyor ve ileri taşıyor. Bunu bıraktıkları an düşeceklerini çok iyi biliyorlar. Bu gerçeğin bugün tüm çalışanlar için geçerli olduğunu unutmamak gerekiyor. İkinci önemli kavram ise disiplinler arası düşünme yeteneği. Günümüzde çalışanların bilgilerini sürekli güncellemenin yanı sıra farklı disiplinler hakkında da bilgi sahibi olması bekleniyor. Zira şirketlerde departmanlar arasındaki sınırlar kalkıyor. Finansçının veya bilişimcinin pazarlamadan ve üretimden de anlaması gerekiyor. Tam tersi de söz konusu olduğu gibi hangi departmanda olursa olsun tüm çalışanların psikoloji veya sosyoloji hakkında fikir sahibi olması dijital dönüşümü yaşayan şirketlere önemli avantajlar sağlıyor. Bu nedenle çalışanlara sunulacak eğitimlerde; sürekliliğe, çeşitliliğe önem verilmesini ve birey için özelleştirilmiş disiplinler arası bakış kazandırıcı programların uygulanmasını öneriyorum” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap